Udhëheqësi rus takon Erdoganin, Xi Jinping dhe Emirin e Katarit, ndërsa përpiqet të vulosë autoritetin e tij në Azi dhe Lindjen e Mesme

Vladimir Putin fotografohet së bashku me Presidentin Erdogan, Xi Jinping dhe Emirin e Katarit ndërsa fluturoi në Taxhikistan për një samit. Presidenti rus mori pjesë në samitin me liderët e tjerë botërorë, ndërsa përpiqet të kultivojë lidhje të ngushta me Kinën dhe Lindjen e Mesme, në mes të tensioneve me SHBA.

Putini u fotografua duke shtrënguar duart me Xi Jinping dhe duke shijuar një bisedë joformale me Erdogan . Ai vjen në të njëjtën javë që SHBA-të akuzuan Iranin për kryerjen e sulmeve të së enjtes në dy depozita nafte në Gjirin e Omanit. Teherani ka mohuar të ketë ndonjë rol.

Dje pasdite Putini ishte gjithashtu figurë e takimit me presidentin iranian, Hassan Rouhani. Rouhani tha të shtunën se do të vazhdojë të shkurtojë pajtueshmërinë me një marrëveshje bërthamore, nëse nënshkruesit e tjerë të paktit nuk tregojnë 'sinjale pozitive'.

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja në vitin 2018 dhe kërkuan sanksione mbi Teheranin.

"Natyrisht, Irani nuk mund të përmbahet në këtë marrëveshje në mënyrë të njëanshme," u tha presidenti Hassan Rouhani udhëheqësve rusë, kinezë dhe  liderëve të tjerë aziatikë në një konferencë në Taxhikistan.

Rouhani nuk iu referua incidentit të kësaj cisterne në fjalimin e tij në Konferencën mbi masat e ndërveprimit dhe besimit në Azi.

"Është e domosdoshme që të gjitha palët e kësaj marrëveshjeje të kontribuojnë në rivendosjen e saj", tha ai, duke shtuar se Irani duhej të shihte "sinjale pozitive" nga nënshkruesit e tjerë të paktit, që përfshijnë Rusinë, Kinën, Britaninë, Francën dhe Gjermaninë.

Ai nuk dha detaje se çfarë veprimesh do të merrte Irani.

A.AG/Shqiptarja.com
Komento