Udhëtimi zgjati plot 14 orë, 36 alpinistë ngjisin majën e Jezercës! Pamjet fantastike nga maja e dytë me lartë në Shqipëri

Udhëtimi zgjati plot 14 orë, 36 alpinistë ngjisin majën e Jezercës! Pamjet fantastike nga maja e dytë me lartë në Shqipëri

Pamje nga ngjitja e alpinistëve

Mali i Jezercës i cili ndodhet në zemër të Alpeve, është më e larta dhe arrin deri në 2694 metra. Kjo është maja e dytë më e lartë në Shqipëri pas malit të Korabit. Prej vitesh kjo majë është kthyer në pikë referimi për të pasionuarit pas alpinizëm dhe hiking.

Disa të rinjë nga Kosova kanë ngjitur pikërisht majën më të vështirë të Alpeve Shqiptare. Një grup prej 36 alpinistësh profesionist kanë ngjitur Jezercën e cila gjatë periudhës së verës ka një vështirësi mbi mesatare, ndërsa në dimër ngjitja bëhet edhe më ekstreme.

Ngjitja zgjati plot 14 orë, ku alpinistët sfiduan kushtet e motit dhe arritën në majën e Jezercës. Pamjet nga maja e Jezercës dhe Alpeve janë spektakolare.

M.Q./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

FOTO+VIDEO/ Qiramarrësit kthejnë banesën në ‘shtëpi bari’, pronari gjen 10 ton dhe në dhomën e gjumit

FOTO+VIDEO/ Qiramarrësit kthejnë banesën në ‘shtëpi bari’, pronari gjen 10 ton dhe në dhomën e gjumit