Ukraina akuzon Rusinë për përdorimin e armëve kimike

Ukraina akuzon Rusinë për përdorimin e armëve kimike

Ukrainë

 

Ukrainë, foto ilustruese

Ukraina akuzon Rusinë se ka përdorur armë kimike në zonën lindore të shtetit. Ka qenë marina ukrainase që ka reagur për këtë çështje përmes një njoftimi në facebook dhe ka thënë se Rusia ka lëshuar nga dronët, granata me kloropicirin, por e ka pasur të pamundur ta verifikojë. Megjithatë, marina tha se trupat ukrainase kanë përdorur mbrojtje kimike për sigurinë e vendit nga kjo lëndë helmuese.

Media e huaj, Politico, në fillim të nëntorit kishte raportuar se administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, kishte shprehur frikën se Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë, nëse trupat e saj do të përballen me humbje në fushëbetejë. Madje edhe Biden i ka bërë thirrje Rusisë për mospërdorimin e këtyre armëve, krejtësisht të ndaluara.

Sipas të njëjtit raportim, SHBA-ja kishte thënë se nëse Rusia përdor armët kimike, Ukraina do ketë mbështetje.

Kloropicirini – që ishte zhvilluar si helm me gaz gjatë Luftës së Parë Botërore – thuhet se u shpërnda duke përdorur granata të llojit K-51.

                                                                                                       

 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Diplomatja Amerikane: Putin, jo i sinqertë për bisedimet e paqes! Gjermania mirëpret një tjetër 'valë' refugjatësh! Rusia sulmon lindjen dhe jugun e Ukrainës


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Dosja e zyrtarit të FBI, kush ka të drejtë në akuzat politike në Tiranë?×

Lajmi i fundit

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça