Ukraina: Sulmi i digës, akt terrorist! Të mblidhet OKB për sanksione të tjera ndaj Rusisë

Ukraina: Sulmi i digës, akt terrorist! Të mblidhet OKB për sanksione të tjera ndaj Rusisë

Ministria e Jashtme e Ukrainës bëri thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të diskutuar atë që e quajti një "akt terrorist rus kundër infrastrukturës kritike të Ukrainës" në digën Nova Kakhovka. 

Kievi i ka kërkuar gjithashtu bordit të agjencisë atomike të OKB-së që të diskutojë incidentin dhe bëri thirrje për sanksione të reja ndaj Rusisë nga G7 dhe BE, me një fokus të veçantë në industrinë e raketave dhe sektorin bërthamor të Rusisë.

Ukraina i ka bërë gjithashtu thirrje BE-së të angazhojë mekanizmin e saj të mbrojtjes civile që mund të japë ndihma.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Shkatërrohet diga afër Kherson, përmbytje masive, evakuohen banorët! Kuleba: Mijëra civilë në rrezik! Zelensky: Rusia nuk na ndal dot


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas