Ukrainë: Mbi 1000 raketa goditën infrastrukturat energjetike

Ukrainë: Mbi 1000 raketa goditën infrastrukturat energjetike

Energji elektike në Ukrainë

1670498853_lkjdsf.PNG

Ushtria ruse ka lëshuar më shumë se një mijë raketa në 8 sulmet e fundit në objektet energjetike të Ukrainës, kështu ka deklaruar presidenti i kompanisë elektrike ukrainase, Ukrenergo Volodymyr Kudrytsky, raportojnë mediat e huaja.

"Këto sulme përfaqësojnë goditjen më të madhe ndaj rrjetit elektrik që njerëzimi ka parë ndonjëherë. Më shumë se 1000 raketa u hodhën në linjat e energjisë elektrike duke shkaktuar dëme të rënda në Ukrainë”, tha Kudrytsky.

Ai gjithashtu tha se ata kanë humbur 30% të konsumit të energjisë në krahasim me periudhën e paraluftës dhe se mungesa e kapaciteteve prodhuese të energjisë elektrike tashmë ishte më e madhe dhe më serioze.

“Edhe pse kemi humbur 25% deri në 30% të konsumit në krahasim me periudhën e paraluftës, mungesa e kapaciteteve prodhuese të energjisë elektrike është më e madhe dhe më serioze”, tha ai. 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Rusia po hedh raketa në uzinën e Zaporizhizhia! Putin: Do godasim sërish infrastrukturën


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Partizani shumë i fortë për Korabin, 3 gola në kompleksin e kuq për Kupë

VIDEO/ Partizani shumë i fortë për Korabin, 3 gola në kompleksin e kuq për Kupë