Ulet me 1.3% popullsia, ikin 42 mijë persona! Sot në Shqipëri jetojnë 2.7 mln banorë! Në 1 tetor nis censusi

TIRANË- Rënia e lindshmërisë si pasojë e efekteve të pandemisë COVID-19, plakja e popullsisë si dhe numri i lartë i emigrantëve, ka ulur numrin e popullsisë së vendit me 36.149 banorë në 2021 në raport me vitin paraardhës.

“Popullsia e Shqipërisë më 1 janar 2022 rezulton 2.793.592 banorë, duke pësuar një rënie me 1,3 %, krahasuar me 1 janar 2021”, thuhet në raportin më të fundit të INSTAT.

Ndikuar edhe prej fataliteteve të shkaktuara nga virusi COVID-19, për herë të parë që prej vitit 1991 shtesa natyrore ka qenë negative në vitin 2021, pra ka pasur 3.296 vdekje më shumë sesa lindje.

Në vitin e kaluar numri i vdekjeve është rritur ndërsa lindshmëria ka rënë me 2.8%, që është një nga faktorët për rënien e popullsisë.

“Gjatë vitit 2021 lindën 27.284 foshnja, duke pësuar një rënie prej 2,8 %, krahasuar me një vit më parë. Numri i vdekjeve në 2021 ishte 30.580 persona, duke pasur një rritje prej 10,8 %, krahasuar me një vit më parë”, thuhet në raport.

Shkaku tjetër është emigracioni i lartë. Për të pasur një jetesë më të mirë 42.048 persona janë larguar nga vendi në 2021, ndërsa në 2020 numri i emigrantëve ishte 23.854 persona.

Të gjithë këto faktorë kanë sjellë rritje të moshës mesatare të popullsisë nga 37,6 vjeç që ishte më 1 janar 2021, në 38,2 vjeç në janar të këtij viti.

Qarku i Tiranës, Durrësit dhe Fierit kanë peshën më të lartë në popullsinë, edhe pse nga 12 qarqet e vendit vjet vetëm Tirana ka pasur rritje të popullsisë me 0.8%. ndërsa Gjirokastra, Berati dhe Dibra kanë pasur rënien më të madhe të popullsisë. Ndërkohë më 1 tetor të këtij viti nis numërimi i popullsisë dhe banesave pas 11 vitesh nga censi i fundit i 2011. 

B.K./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • 2.0 milion: 15/04/2022 19:02

  Kam një siguri bindese që diku tek 1.8-2 milion banore jane ne shqiperi 365/365 ditë të vitit pra besoj se një pjese e mirë nuk jan rezident sot por ne EU etj ! Secili nga ne e shikon tek lagjia e tij apo familjaret e tij që gjysma ka ikur ne keto kohe siç ndodh kudo me globalizmin, ndaj mendoj se 2 milion banore jane sot ne shqiperi dhe 55% jane ne Tirone 1.1-1.5 mil banore pra zona Tirone - Kamez që po bashkohen si metropol dita-dites! Për mua ne census duhet shtuar pyetja “A po planifikoni të emigroni ne keto 2 vite që do vijne 2022-2024?”

  Përgjigju
 • Qobani: 15/04/2022 17:39

  A ban vlla me ulë pak numrin e pjesmarsve në ushtrin e Kosovës kur u hi Natoja i ka numru sa i ka gjetë,gjeneralit i than se jan 1400 gjithsej,gjenerali tha tek jan të mequr ,kta me 2000 ushtar i fituan 200000 shtesë,tash npraktik jan ba shum xhakpirsa tpopullit o burr nuk po ngopën,met vërtet familjarët e dëshmorve kan vuajtë për gjana elementare,hiq pa turp rrehin gjyksë me vlla se gjat luftës jan kan nmjegull unë jam UÇK a ka Drejtsi ?

  Përgjigju
 • Arbërori: 15/04/2022 17:30

  Qëllimi primar i km bq është që ta zbrazë ngadal dhe sigurt Shqipërin nga shqiptarët për ta kolonizuar me serborus dhe grek . Ky është km që askush në botë më nuk e do …!

  Përgjigju
  • Seks bombe: 15/04/2022 19:08

   Vetëm duke bere mbi 4-5 femije mund të rregullohet ky problem , mos harro femijet i bejne ciftet e reja , nuk duhet të mendojme shume për kosto etj etj në kohen e enverit njoh familje me 6-9 -8-10 femije pra edhe Pse te varfer femijet duhen dhe keto familje sot jane bere miliardera sepse jeta eshte fat ! Nuk i bën kryeministri femijet por familjet , edhe une ose ti të jemi kryeminister nuk mund ta ndalim dot Gjermanine apo Angline apo Suedine që të mos jetë terheqese për rinine atje jane me te pasur dhe kane me shume mundesi dhe liri Kjo eshte globalizimi ! Kryeministri bën diçka nuk jep fonde AZHBR për banore në bllok apo mes qytetit por jua jep katundareve keshtu rregullohet edhe fshati! Zvicra e ka fshatin me tren dhe tramvaj prandaj globalizmi eshte magnet me i forte sesa yni! Për mua shqiperia duhet nise të marre njerez kualifikuar nga zonat e bardha si Amerike Latine (argjentine etj ) dhe Pse jo edhe nga ukrahina 10,000 - 20,000 persona por Shqiptarët pas moshes 55-60 vjec kthehhen për pension Kjo po shikohet qarte!

 • Aida: 15/04/2022 17:22

  Edhe me shume do ikin, eshte bere jeta e padurueshme ketu. Shumica e njerezve qe njoh, duan te ikin ne mendesine e pare qe do i jepet.

  Përgjigju
 • www.mentealternativa1.blogspot.com dhe www.whale.to: 15/04/2022 16:54

  Genjeshter Shqiperia ka 4.5 milion banore brenda vendit!

  Përgjigju
  • Arbërori: 15/04/2022 18:52

   1.8 mil K + 2.7 mil Sh =…..

  • Arbërori: 15/04/2022 17:31

   4.5 mil me Kosovën së bashku…!!!

  • Scutari: 15/04/2022 17:25

   Pa he nje here, na i shkoqit si te dolen!??

 • Sondazhi i ditës:

  Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës