Ulet numri i të punësuarve në sektorin privat e bujqësor! Gjatë muajve korrik-shtator 28 mijë punonjës më pak

Pavarësisht se gjatë muajve të verës numri i të papunëve u ul dy sektorët më të goditur ai privat dhe bujqësia shënuan një numër të lartë të shkurtimesh të të punësuarve rreth 28 mijë.

Bazuar në të dhënat e INSTAT në periudhën korrik-shtator papunësia ishte 11.6% nga 11.9% që ishte në periudhën prill-qershor 2020. Por pavarësisht këtij përmirësimi janë mbi 28 mijë qytetar më pak se në të njëjtën periudhë të 2019 të punësuar në sektorin privat dhe atë bujqësor. Konkretisht janë mbi 17 mijë qytetar më pak të punësuar në sektorin bujqësor, i cili rezulton të jetë më i prekuri nga situata e krijuar dhe mbi 10 mijë më pak në atë privat. Pro kjo shifër është disi e çuditshme sepse sektori bujqësisë nuk është bllokuar nga pandemia.

Luhatjet në tregun e punës janë të dukshme edhe kur analizon të dhënat administrative, ku rezulton se janë 21 mijë qytetar që janë regjistruar si punëkërkues më shumë se në periudhën janar-mars 2020. Nëse në tremujorin e parë të vitit ishin 67,120 persona që kërkonin punë, pas karantinës ishin 88,393 persona të regjistruar si punëkërkues.

Për të eliminuar pasojat e pandemisë në tregun e punës, Ministria e Financave hartoi programin e ri-punësimit për personat që kanë dalë të papunë , duke ju garantuar pagën minimale dhe pagesën e kontributeve.

Punëkërkues të papunë të regjistruar

T3 2019                     70,466 persona
T3 2020                     88,393 persona
Diferenca                 +17,927 persona

Punëkërkues të papunë të regjistruar

T1 2020                      67,120 persona
T3 2020                      88,393 persona
Diferenca                  +21,273 persona

Të regjistruar për herë të parë

T3 2019                     6,420 persona
T3 2020                     8,548 persona
Diferenca                  -2,128 persona

Punëkërkues 16-29 vjeç

T3 2019                     19,705 persona
T3 2020                     15,021 persona
Diferenca                   -4,684 persona

Papunësia e regjistruar

T3 2019                     5.7%
T1 2020                     5.6%
T2 2020                     7.1%
T3 2020                     7.2%

Të punësuar në sektorin shtetëror

T3 2019                     173,588 persona
T3 2020                     171,975 persona
Diferenca                     -1,613 persona

Të punësuar në sektorin shtetëror

T1 2020                   174,227 persona
T3 2020                   171,975 persona
Diferenca                   -2,252 persona

Të punësuar në sektorin privat

T3 2019                     525,563 persona
T3 2020                     514,762 persona
Diferenca                   -10,801 persona

Të punësuar në sektorin bujqësor

T3 2019                     463,325 persona
T3 2020                     446,060 persona
Diferenca                   -17,265 persona

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Dje finalja e Conference League, Rama: Shqipëria la në sytë e mbarë Europës një përshtypje fantastike