'Unë jam veç një çlirimtar, kështu më deshi liria', Prishtina në protestë në përkrahje të ish-komandantëve të UÇK-së

'Unë jam veç një çlirimtar, kështu më deshi liria', Prishtina në protestë në përkrahje të ish-komandantëve të UÇK-së

Foto nga protesta

Ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë protestuar sot në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, në mbështetje të ish-komandantëve të UÇK-së, të cilët po mbahen në paraburgim nga Gjykata Speciale e Hagës.

Protesta është organizuar nga Nuredin Gashi, ish-luftëtar i UÇK-së, ndërkohë që protestuesit me vete kanë pasur flamujt kombëtar e po ashtu edhe parulla me mbishkrimin “Unë jam veç çlirimtar, kështu më deshi lira”.

Protestuesit deklaruan se kërkojnë lirimin e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit si dhe i bëjnë thirrje Qeverisë së Kosovës që të reagojë për ish-komandantët që janë në Hagë.

Kjo nuk është hera e parë që në vend organizohen protesta në përkrahje të komandantëve të UÇK-së.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Eurodeputeti: Kosova ka paguar me gjak lirinë e saj, të vetmit në Ballkan që nuk gëzojnë liberalizimin e vizave