UNESCO: Deri në fund të shekullit rrezikojnë të zhduken 3000 gjuhë

UNESCO: Deri në fund të shekullit rrezikojnë të zhduken 3000 gjuhë

foto ilustruese

Sipas UNESCO-s 3000 gjuhë që fliten aktualisht në botë rrezikojnë të zhduken deri në fund të këtij shekulli.

“Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare” u ratifikua në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në vitin 1999 me iniciativën e Bangladeshit dhe festohet çdo vit më 21 shkurt që nga viti 2000.

Sipas të dhënave të UNESCO-s, aktualisht në botë fliten mbi 7000 gjuhë, nga të cilat 6700 janë gjuhët e popujve vendas, duke i bërë ato gjuhët "më të kërcënuara" në botë. Sipas projekt-rezolutës së miratuar si pjesë e Vitit Ndërkombëtar të Gjuhëve Indigjene të OKB-së të festuar në 2019, UNESCO u bën thirrje shteteve të krijojnë fonde dhe mekanizma për ruajtjen e gjuhëve indigjene.

Sipas UNESCO-s, megjithëse popullsia autoktone përbën një pjesë të vogël të popullsisë së vendit, këto komunitete janë pjesa më e madhe e diversitetit kulturor dhe gjuhësor dhe duhet të kujdesen ta ruajnë gjuhën e tyre.  Sipas OKB-së, humbja e diversitetit gjuhësor ndikon në gjithçka, nga jeta biologjike në atë kulturore. Gjuhët që nuk janë folur nga askush që nga viti 1950 konsiderohen gjuhë të “zhdukura” , sipas Atlasit Botëror të Gjuhëve të Rrezikuara të UNESCO-s.

Gjuhët që nuk fliten shumë shpesh, me gjyshërit ose të moshuarit konsiderohen "të rrezikuara në mënyrë kritike" . Gjuhët e folura nga këto grupmosha, por që nuk u kalohen brezave të ardhshëm përshkruhen si "të kërcënuara rëndë". 10 për qind e gjuhëve që fliten sot klasifikohen si "të rrezikuara në mënyrë kritike", 9 për qind "të rrezikuara rëndë", 11 për qind "të kërcënuara përfundimisht" dhe 10 për qind "të rrezikuara". UNESCO është e shqetësuar se këto gjuhë mund të zhduken deri në fund të këtij shekulli.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

'Nder dhe privilegj të punoja me të!' E konfirmon Gatlier, Messi sezonin e ardhshëm do largohet nga Paris SG

'Nder dhe privilegj të punoja me të!' E konfirmon Gatlier, Messi sezonin e ardhshëm do largohet nga Paris SG