Ursula von der Leyen në Mal të Zi: Keni përparuar, mbështes rrugëtimin tuaj drejt Bashkimit Evropian

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen

MALI I ZI- Pas vizitës në Kosovë, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Von der Leyen mbajti një konferencë për shtyp me presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviç. Presidentja e KE-së, mbështeti rrugëtimin e qeverisë malazeze drejt Bashkimit Evropian, teksa tha se Mali i Zi ka bërë përparim të dukshëm në reformat e marra.

"Mali i Zi ka nevojë për dialog politik në mënyrë që të bëjë përparim. Ju keni bërë shumë. Është e rëndësishme që Mali i Zi të ruhet si një vend shumëfetar dhe shumetnik. Demokracia nuk përbëhet nga një parti apo një rrymë. Demokracia janë njerëzit. Nevojitet mbrojtja e pakicave. Mali i Zi ishte i pari në Ballkanin Perëndimor që legalizoi partneritetet e të njëjtit gjini. Ju jeni një shembull për rajonin dhe më gjerë, " u shpreh Leyen.

Ndërkohë, presidentja e KE-së, bëri me dije se do të akordojnë 20 milionë euro për Malin e Zi në mënyrë që të investohet në sektorët kryesorë.

"Ne duhet të shikojmë drejt së ardhmes dhe të bëjmë investime strategjike në sektorët më kryesorë. Qytetarët e Malit të Zi meritojnë një të ardhme me punë më cilësore dhe të paguara mirë. Ne presim që Mali i Zi të propozojë projekte cilësore. Kjo do të mundësojë 20 milionë euro për projektet e ardhshme ”, tha Leyen.

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç tha se qëndrueshmëria e Ballkanit Perëndimor është duke u cenuar nga provokimet e ndryshme.

"Ne jetojmë në një kohë kur stabiliteti i Ballkanit Perëndimor është në rrezik, falë ofensivës së interesave gjeopolitike të ndryshme që janë kundër sistemit të vlerave evropiane. Interesi i këtyre ndikimeve është pengimi i integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE. Unë tregova vendosmërinë tonë për të arritur vlerat evropiane ”, tha presidenti Gjukanoviç.

Për Ursula von der Leyen kjo është vizita e parë zyrtare në Mal të Zi, e cila u prit nga kryetari i Parlamentit të Malit të Zi, Aleksa Beçiç. Presidentja e Komisionit Evropian arriti në Podgoricë pas vizitës në Tiranë, Shkup dhe Prishtinë si pjesë e turneut në gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor. Ditën e nesërme, Presidentja e KE-së do të vizitojë Serbinë dhe Bosnje-Hercegovinën.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

'Bëni paradë mode', ministrja i përgjigjet Dashnor Sulës: Kujdes me  steriotipizimin gjinor, gratë mbajnë barrën më të rëndë të kësaj qeverie