Ursula von der Leyen: Pas konferencës marrëveshje me Ramën, ekspertë të KE-së në Shqipëri për transparencën e rindërtimit (VIDEO)

Me marrjen e donacionave në një vlerë që askush nuk e kishte imagjinuar, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen teksa shprehur mbështetjen e saj të plotë ndaj Shqipërisë, tha se Komisoni do të dërgojë një grup ekspertësh në vendin tonë për të monitoruar procesin e rindërtimit. Ajo tha se në kuadër të transparencës, është firmosur mes saj dhe kryeministrit Edi Rama një marrëveshje pikërisht për të zbatuar këtë proces në mënyrën e duhur.

"Ne do të kemi një marrëveshje me qeverinë e Shqipërisë. Folëm për këtë gjë, për t'u siguruar që parimet bazë të rindërtimit të respektohen. Ne jemi të interesuar për progresin e vendit, dhe unë kam ofruar gjithë mbështetjen time që ta kalojmë këtë proces së bashku. Është në interesin tonë të përbashkët që Shqipërinë ta mbajmë sa më pranë BE-së. Ne kemi punuar shumë për të shtruar rrugën që këtë vit të arrijmë suksesin që dëshirojmë. Ne do të përcaktojmë parimet kyçe të transparencës. Të dy duam që kjo shenjë e jashtëzakonshme me popullin shqiptar, të investohet në mënyrën e duhur, transparente, jemi të gatshëm të dërgojmë ekspertët tanë për ta zbatuar në mënyrën e duhur. Këtë marrëveshje do ta nënshkruajmë së bashku", tha presidentja e KE-së Ursula von der Leyen.


Lajmi kryesor:

Konferenca e donatorëve 'Bashkë për Shqipërinë' 1.15 miliardë € për rindërtimin pas tërmetit, prej tyre 300 mln € grante (dhuratë)! /VIDEO


G.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?×

Lajmi i fundit

John

Nuk e ka fajin Eli Fara për ngrohjen globale