Ushqimi mbretëror kinez me vlerat e mrekullueshme...

Foto ilustruese

Orizi i zi është mjaft i dobishëm për të përmirësuar funksionimin e mëlçisë, stomakut dhe veshkave.

Ai është një ushqim antik dhe konsumohej vetëm nga mbretëria kineze për qindra vjet.

Në ditët e sotme, ajo është e popullarizuar në Evropë, Australi dhe Shtetet e Bashkuara, ku u prezantua vetëm kohët e fundit.

Orizi i zi ka një aromë të këndëshme dhe shije pak të ëmbël.

Shpesh konsiderohet si një super ushqim për shkak të përmbajtjes së tij të lartë ushqyese, përveç faktit se është i lartë në antioksidantë, të cilat i japin orizit ngjyrën e tij unike.

Antioksidantët që ndodhen në orizin e zi  mund të ndihmojë në luftimin e çështjeve serioze shëndetësore, si kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

Një vakt me oriz të zi  përmban vetëm 160 kalori, por është i pasur me fitonutrientë flavonoidë, shumë të nevojshëm për trupin.

Orizi i zi është gjithashtu një burim i pasur me fibra të rëndësishme, përmbajtje të konsiderueshme minerale dhe proteina me bazë bimore.

Një 1/4 filxhan me oriz të zi organik të zierë përmban përafërsisht: 156 kalori, 32 gram karbohidrate, 4 gram proteina, 1,5 gram yndyrë, 2.3 gramë fibra dhe 0.7 miligram hekur.

Studiuesit testuan orizin e zi dhe zbuluan se ishte një ‘agjent terapeutik’ i dobishëm për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të shoqëruara me inflamacion kronik.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Dy aksidente në Korçë pak para mesnate, 60-vjeçari përplaset nga makina