Ushtria ruse përpiqet të hyjë me forcë në Odesa por përballet me rezistencën ukrainase! 6 viktima, mes tyre një 7-vjeçare raportohen nga bombardimet

Ushtria ruse përpiqet të hyjë me forcë në Odesa por përballet me rezistencën ukrainase! 6 viktima, mes tyre një 7-vjeçare raportohen nga bombardimet

Ushtria ruse përpiqet të hyjë me forcë në Odesa por përballet me rezistencën ukrainase! 6 viktima raportohen nga bombardimet

Pas 3 ditëve të luftës së Rusisë, luftimet janë aty ku filluan, ushtria ruse nuk ka mundur të përparojë, por sulmon Kievin. "Ne kontrollojmë plotësisht gjithçka që ndodh në rajonet e Ukrainës," tha këshilltari i shefit të shtabit të Presidentit Mykhailo Podoliak.

Forcat ruse qëlluan në një vend depozitimi të mbetjeve radioaktive në Kiev. Sipas vlerësimit paraprak të Inspektoratit Shtetëror Rregullator Bërthamor të Ukrainës, nuk ka asnjë kërcënim për njerëzit jashtë zonës së mbrojtjes sanitare.

Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës ka sqaruar se granatimet në një vend depozitimi të mbetjeve radioaktive në Kiev nuk çuan në ulje të presionit të magazinimit të substancave radioaktive. Goditja ishte në gardh dhe vetë ndërtesa dhe tanket mbeten të paprekura.

Gjashtë persona, duke përfshirë një vajzë shtatëvjeçare, u vranë në bombardimet ruse të Okhtyrka, tha Guvernatori Dmitry Zhivitsky në rajonin e Sumy.

Ushtria ruse lëshon dronë në Odesa. Serhiy Bratchuk, kreu i Këshillit Publik në Administratën Shtetërore Rajonale të Odesës, thotë se ushtria ukrainase po punon për të neutralizuar forcat ruse


Lajmi kryesor:

Dita e 4 e luftës, parashikohen bisedime, pritet takim Kiev Moskë por luftimet nuk ndalen ne terren! Putin alarmon botën: Në gatishmëri forcat bërthamore! Ja cfarë ndodhi në Kiev


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës