Vaksinimi/ Bino: Në grupet e rrezikuara mbi 47% ka marrë 2 doza vaksine! Në përgjithësi kemi 38% të popullatës të vaksinuar plotësisht

 

Shefja e departamentit të epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino, ka dhënë shifrat e vaksinimit në vend.

"Vaksinimi është sfida më e madhe në lidhje me pandeminë. këtë javë është shtuar ritmi i vaksinimeve në të gjithë vendin. Kemi pasur shifra të lartë këtë javë, sidomos me dozën e parë, ka një rritje dyfish. Në popullatën target kemi vaksinim 52.7% me një dozë, 47.3% me 2 doza, 7.7% me 3 doza. Sa i përket popullatës në përgjithësi kemi 42.4% me një dozë dhe me të dyja dozat përreth 38%", tha ajo.


Lajmi kryesor:

Rekord infektimesh që prej nisjes së pandemisë, por masat anti-COVID nuk ndryshojnë! Komiteti i Ekspertëve: Janë në përputhje me situatën! 38% e popullsisë e vaksinuar me 2 doza (VIDEO)


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Pas disa orësh shpëtohet çifti belg që kishte ngecur në kanionet e Gjipesë

Vlorë/ Pas disa orësh shpëtohet çifti belg që kishte ngecur në kanionet e Gjipesë