Valteri: Kodi i sotëm pazar i pisët mes PS dhe PD, ata mbijetojnë me njëri-tjetrin (VIDEO)

Deputeti i opozitës parlamentare, Halit Valteri tha se ky kod zgjedhor po kalon sot vetëm për shkak të pazarit të pisët të bërë mes PS dhe PD dhe se suksesi i tij është i matshëm me suksesin e Lulizim Bashës si politikan.

"Sot parlamenti do të miratojë pa kompromis sistemin zgjedhor dhe e kalon atë në mënyrë të ngjashme, hera e parë gjatë gjithë pluralizmit. Kjo do të ishte absurde në një vend normal që ka minimumin e demokraci, ku PD del mos i miratoni por edhe po e bëtë ne fitojmë gjithsesi. Askund në botë nuk ka një opozitë të tillë. Ky është një pazar. Minimalisht PD do kërcënonin me bojkot të zgjedhjeve, e bëri kur kishte një kod me konsensus e sot po hyn me një kod të PS. Halli i Bashës se si të gjejë një mënyrë që të jenë në krye të PD edhe pas humbje të zgjedhjeve, po krijon një alibi për të mos njohur rezultatin. PD dhe PS po e kthejnë 25 prillin si të ishte një provim i maturës. Jepuni të drejtën shqiptarëve të flasin për votë. 30 vjet i keni detyruar të votojnë lloj lloj manikini, duke i detyruar të largohen nga vendi. Ramë është bërë si Enveri ka pushtete që nga 1998 dhe nuk ka ndermen t'i zbresë kalit. Tjetri thotë jam politikan i ri që ka që në 2005 në pushtet. Këta vazhdojnë të mbijetojën me njëri-tjetrin. Ne do t'i prishim pazarin. Ju i keni votat, i dini mirë si i keni, ca i keni marrë me klering, por ku kod që do kaloni është i suksesshëm aq sa është edhe Luli", tha Valteri.


Lajmi kryesor:

Kodi Zgjedhor në Kuvend! Hajdari bllokon foltoren, Ruçi: Hera e parë që ndodh nga një zonjë e nderuar! Rama: Po jep shembullin më të keq


I.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Aleanca e Turqisë me Emiratet e Bashkuara ka rritur ambicien e Erdogan, 'shpëtimi' i vertëm i krizës Izrael-Palestinë