Ndahet nga jeta në moshën 56-vjeçare Gjergj Xhuvani, regjisori i parë shqiptar që çoi Shqipërinë në Kanë

Është ndarë nga jeta regjisori i njohur Gjergj Xhuvani. Burime për “Report TV” bëjnë me dije se kineasti ka qenë i shtruar në një spital në Romë pasi një arresti kardiak që ka pësuar teksa po realizonte e montazhin e filmit të tij të fundit, “Liqeni im”. 

Kineasti Gjergj Xhuvani është një regjisor, skenarist dhe producent shqiptar. Ai lindi në vitin 1963 në Tiranë. Në vitin 1986 u diplomua në Akademinë e Arteve në Tiranë, dega Artet Dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë "Bardhë e zi". 

Ka punuar si regjisor në filma mjaft të njohur për publikun, si “Në kërkim të kujt”, “Lindje, perëndim, lindje”, “I dashur armik”, “Parrullat” etj.Qe i pari kineast shqiptar që mundi të çojë Shqipërinë në Kanë përmes filmit “Parrullat” në vitin 2001. 
Ka dhënë kontributin e tij në kinematografinë shqiptare edhe si skenarist në filma si “Parrullat”, “I dashur armik”, “Në kërkim të kujt” etj.

Po ashtu ai ka interpretuar si aktor në “Edhe ne luftuam” dhe “Hije që mbeten pas”. Pas filmit “Engjëjt janë larg”, një vit më parë kineasti Gjergj Xhuvani pritej të prezantonte në kinema realizimin e fundit kinematografik,“Liqeni im”. 

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ermela: 15/08/2019 07:36

  Ngushllimet e Mia per kete humbje te madhe aktores SE madhe LUIZA XHUVANI,jeta te jep shume dhimbje dhe gezime,jetes nuk I duhet,po lexoj CA mesazhe kafshesh qe vetem njerez nuk mind te I quash TURP o qelbesia,o te paftyre,qe edhe vdekjeve ju gezoheni,Mo's I prwkeni njerzit ne plaget e medha te jetes,familja XHUVANI njiher si familje intelektuale,kjo familje I Ka Lene thesar kulture popullit te vet,gaboi djali eshte e vertete,por Mo's harroni o njerez SE jetojme ne kohe te veshtira,jetojme dhe flejme gjume me te keqen,me pistoleten,me drogen me prostitucionit,eshte e dhimbeshme,mjer gjeneratat,ndaj permbahuni dhe Mo's ju gezoni fatkeqsise SE te tjerve o xheloze,mafioze e te paudhe,ju ndodhte dhe juve ishalla per ate zemer kanceroze qe keni,Dhimbje e madhe SA poshte bien njerzit,te gjitheve juve komentues sharlatan do ju rriten femijet,SE duhet ti Jeni te vegjel dhe do ta provoni ate fjalen e madhe te popullit SE cte Ben femija nuk ta Ben perendia,

  Përgjigju
 • Ana: 14/08/2019 22:12

  Prehu ne paqe!

  Përgjigju
 • Abcd: 14/08/2019 19:35

  Nuk e njoh personalisht,por me ka lene pershtypje te jashtzakonshme nepermjet aktivitetit te tij si kineast ,por edhe si bashhkeshort i aktores se mrekullueshme Luiza Xhuvani,te cilen une e admiroj. Plage e kesaj familje te nderuar u be i biri,pasoje e se ciles eshte patjetee edhe kjo ngjarje e trishtueshme. Ngushellime families!

  Përgjigju
 • eropio: 14/08/2019 18:51

  RIP (Raste In Pace)

  Përgjigju
  • Kinezi: 14/08/2019 19:06

   Eropio- shkruhet (Rest in Peace) Anyway don’t worry

 • Doni: 14/08/2019 18:39

  Ja sose ditet babes faqezi... Nushellime, Zoti e meshirofte!

  Përgjigju
 • Kolegu: 14/08/2019 18:01

  Trishtim per kete humbje. Duke e njohur personalisht me duhet te them se ishte rregjisor i mencur, qe dinte cfare donte, por e kerkonte ne menyren e gabuar. Ne sheshxhirmi krijonte nje atmosfere mbytese me stafin. Sharjet dhe ulerimat ishin normale per te. Kjo menyre sjelljeje te bente ti rrije larg. Gjetsh paqen e munguar mbi dhe Gjergj. Lutem per shpirtin tend.

  Përgjigju
  • Vlonjati99ave: 15/08/2019 13:03

   “TANË” e madhe, e njeh mirë atë zonë ti!

  • xXx: 14/08/2019 23:58

   Foli dhe dobici nga lushnja qe eshte ekspert i te gjitha trevave shqiptare...Ik o dobic mblidh presh...

  • Vlonjati djali lushnjarit: 14/08/2019 20:06

   Ti duhet të jesh pordhadecar apo korçar se nga ajo zonë përdorin kur thonë jo tek sheshi por ne sheshi

 • lana: 14/08/2019 17:24

  ngushellime familjes .do kujtohet me respest si nje regjizor i zoti.qofte i lehte dheu.

  Përgjigju
 • Tralala: 14/08/2019 17:11

  Do kenaqet luiza .. megjithese qefin e ka ber gjithon ... nje arsye me shum per te nderruar patneret..

  Përgjigju
 • Hasani: 14/08/2019 16:38

  Ja hengri koken djali te ziut. Ate qe te ben femija sta ben as Perendia. Ngushullime familjes

  Përgjigju
 • ilirjana cakaj: 14/08/2019 15:58

  Ngushellime Familjes Xhuvani Shume i ri u nda nga jeta

  Përgjigju
  • Fredi DOBICI i MALLKUAR: 14/08/2019 19:22

   Po edhe të Vdekurit do shash , ore Fredi GUNGAÇI ???!!! Por çfarë paske qenë more HALE e NDYRË Burrè ????!!!! Po ti qenke KOKËLOQE fare , dhe ZUZAR PLAK , që të USHQEJNË nga LEKËT që bëjnë në Striptize!

  • Fredi: 14/08/2019 16:37

   Lau gjynahet e te birit.

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

110-vjetori i Pavarësisë, deputetët e Kosovës dhe Shqipërisë sot mbledhje të përbashkët të dy kuvendeve në Tiranë! (AXHENDA)

110-vjetori i Pavarësisë, deputetët e Kosovës dhe Shqipërisë sot mbledhje të përbashkët të dy kuvendeve në Tiranë! (AXHENDA)