Vdes në rrethana misterioze miliarderi i Bitcoin

Vdes në rrethana misterioze miliarderi i Bitcoin

Miliarderi i Bitcoin, Mircea Popescu, i cili mendohet të ketë zotëruar një pasuri me vlerë rreth 1 miliardë dollarë nga kriptomonedha më e fuqishme në botë, raportohet të jetë gjetur i mbytur në Costa Rica.

Vdekja e tij konsiderohet një mister, pasi është shumë e ngjashme me historinë e krijuesit të Bitcoin, pseudonimi i të cilit është Satoshi Nakamoto, por identiteti i vërtetë është i panjohur, fati i tij mbetet i panjohur dhe i zhdukur.

41-vjeçari, të cilit shumë i referohen si nismëtari i Bitcoin, lë pas një trashëgimi kontroverse.

Popescu menaxhonte gjithashtu një blog, i cili promovonte një gjuhë raciste dhe seksiste.  Ndonëse monedhat Bitcoin që Popescu zotëronte do të shohin një ndryshim në vlerë, nëse miliarderi nuk ka bërë lëvizjet e nevojshme që të tjerë të kenë të drejta në portofolin e tij virtual, kjo pasuri do të humbasë.

Tani për tani, situata mbetet e rrethuar nga misteri pasi ende mungon një konfirmim zyrtar i vdekjes së tij.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Ministri gjerman i ekonomisë konfirmon bisedimet BE-Kinë mbi tarifat

Ministri gjerman i ekonomisë konfirmon bisedimet BE-Kinë mbi tarifat