BE i shkurtoi fondet për mungesë demokracie, Orban nuk ‘shqetësohet’ për Hungarinë! Kërkon t’i hiqen sanksionet Rusisë

BE i shkurtoi fondet për mungesë demokracie, Orban nuk ‘shqetësohet’ për Hungarinë! Kërkon t’i hiqen sanksionet Rusisë

Viktor Orban

Kryeministri hungarez Viktor Orban i tha partisë së tij qeverisëse Fidesz se sanksionet kundër Rusisë të vendosura nga Bashkimi Evropian duhet të hiqen, raportoi e përditshmja pro-qeveritare Magyar Nemzet të mërkurën vonë.

Zëdhënësi i qeverisë Zoltan Kovacs konfirmoi komentet në një përgjigje me email për Reuters. Orban, një kritik i ashpër i sanksioneve të BE-së ndaj Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë, i bëri këto komente në një takim me dyer të mbyllura të anëtarëve të partisë së tij të mërkurën, përpara fillimit të sezonit politik të vjeshtës. Magyar Nemzet citoi Orban të ketë thënë - pa dhënë një burim - se sanksionet e BE-së kanë rritur çmimet e gazit dhe inflacionin, dhe nëse këto masa do të hiqen, çmimet e gazit do të bien me 50% menjëherë ndërsa inflacioni do të bjerë gjithashtu.

Pa sanksione, Evropa mund të rimarrë fuqinë dhe mund të shmangë një recesion të afërt, citoi raporti të thoshte Orban, duke përsëritur qëndrimin e tij të mëparshëm se sanksionet po e dëmtonin Evropën më shumë se Rusinë. Në faqen e tij në Facebook, Orban ka postuar nga mbledhja e partisë:

“Sanksionet e Brukselit e kanë shtyrë Evropën në një krizë energjetike”.

Në korrik, Orban tha se BE-ja kishte "qëlluar veten në mushkëri" me sanksione ekonomike të keq-menduara ndaj Rusisë, të cilat, nëse nuk kthehen prapa, rrezikojnë të shkatërrojnë ekonominë evropiane.

Kujtojmë BE-ja përshpejtoi ritmin e saj në "dënimet" kundër Hungarisë , e cila është gjithnjë e më shumë në kundërshtim me Brukselin jo vetëm për marrëdhëniet me Putinin, por edhe për parimet themeluese të Bashkimit. Parlamenti Evropian votoi një mocion që dënon qeverinë e Budapestit e cila "nuk është më një demokraci e plotë". Ata votuan kundër deputetëve italianë të Lega-s dhe FdI -së për mocionin, duke shkaktuar një polemikë për këtë çështje. Hungaria është "në gjyq" nga BE për disa kohë për shkak të disa ligjeve të miratuara nga Orban që konsiderohen në konflikt me sundimin e ligjit . 70% e financimit në disa programe të BE-së (8.8 miliardë euro, e barabartë me 20% të Buxheti 2021-2027 i alokuar Budapestit), veçanërisht në lidhje me prokurimin publik, një shkurtim i përcaktuar si "proporcional".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Beni: 22/09/2022 18:14

    Hahahah ore po te gjitheve u ka ikur mendja ne kete bote ? Ai eshte nder te paktet birra qe shqetesohen per popullin e vet se heqja e sanksione e ndaj Rusise nenkupton uljen e te gjitha cmimeve qe po na marin jeten , kurse debilat e tjere sebashku me politikanet tane po na cojne ne humnere o idiota ngrihuni nga gjumi dhe hiqeni nga mendja Rusofobine apo ato propagande qe kushdo thote te verteten eshte spiun i Rusise . Amerika po na hedh ne humnere o koqet e gomareve

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se aksioni për konfiskim është zgjidhja e duhur për ndërtimet pa leje?×

Lajmi i fundit

Përfshihet nga flakët gjatë natës pika e grumbullimit të skrapit në Elbasan

Përfshihet nga flakët gjatë natës pika e grumbullimit të skrapit në Elbasan