Veliaj: Kur të kthehemi në normalitet do sanksionojmë fundjavën pa makina

Kryetari i Bashkisë së Tiranës tha në Repolitix se me të kaluar pandemia e COVID-19, do të sanksinojë fundjavën pa makina, nisur nga fakti që sipas tij këto 5 javë karantine bënë atë që bashkia e Tiranës nuk bëri dot në 5 vjet.

"Qyteti ka qenë më i pastër, më i kthjellët dhe kemi kuptuar se ndotësi më i madh janë makinat. Në Tiranë bëhen 800 mijë segmente me makina në ditë dhe 400 mijë prej tyre janë distanca të shkurtra, më pak se 1 kilometër në dyqane, farmaci, apo parukeri që mund ta bëni shumë mirë në këmbë ose biçikletë. Kemi kuptuar se stili  i jetesës mund të përshtatet me mirë me këtë dashuri për natyrën. Sapo pastruam liqenin dhe mbollëm pemë u kthyer gjëja e gjallë. Pra duhet të krijojmë një balancë me natyrën. Kur thoja Tirana pa makina para 5 viteve, shumë njerëzi bënin gallatë, tani jam i lumtur për një gjë se ka një masë kritike kur thotë që ndoshta nuk e kanë pasur keq për më shumë këndë lojërash, më shumë sipërfaqe të gjelbra. Ajo që na u desh të bënim për 5 vite, sot u arrit në 5 javë dhe ditët pa makinë nuk janë të pamundura dhe nuk është e pamundur që fundjavën të lëvizim në këmbë apo me biçikleta. në momentin që do i rikthehemi  jetës normale do sanksionojmë fundjavën pa makina por j më nga halli por për një shëndet me të mirë e ajër më të pastër. Kur të kthehemi në normalitet do ta sanksionojmë si një rutinë që na bën mirë ne", tha Veliaj.


Lajmi kryesor:

Veliaj në Repolitix: Pas pandemisë vendosim fundjavën pa makina! Ç'ka donim të bënim në 5 vite, ndodhi 5 javë karantinë


I.K.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?×

Lajmi i fundit

John

Rusia lavdëron përpjekjet e talebanëve për të stabilizuar Afganistanin, paralajmëron për terrorizmin