Vëmendja te 'goglat', Kombëtarja mëson nesër kundërshtarët e Euro 2024! Çfarë duhet të dimë për biletat

Vëmendja te 'goglat', Kombëtarja mëson nesër kundërshtarët e Euro 2024! Çfarë duhet të dimë për biletat

Euro 2024

Gjermania do të jetë vendi mikpritës i Kampionatit Evropian të Futbollit, Euro 2024. Kjo është hera e dytë që nga viti 1988.  Kampionati fillon më 14 qershor, me ndeshjen hapëse në Mynih, dhe mbyllet më 14 korrik 2024 me finalen në Berlin.

Cilat vende janë kualifikuar?

Gjithsej do të marrin pjesë 24 ekpie kombëtare në Euro 2024. Përveç skuadrës së vendit mikpritës, pra, kombëtares gjermane, deri më tani janë kualifikuar: Shqipëria, Belgjika, Danimarka, Anglia, Franca, Italia, Kroacia, Holanda, Austria, Portugalia, Rumania, Skocia, Zvicra, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Republika Çeke, Turqia dhe Hungaria.

Si përcaktohen tre të tjerët e mbetur?

Tre vendet e mbetura të Kampionatit Evropian do të përcaktohen në fund të marsit 2024 në tre turne të ashtuquajtura "playoff", secila me katër skuadra që u kualifikuan në Nations League.

Këto dymbëdhjetë skuadra që do të luajnë për tre vendet e mbetura janë: Gjeorgjia, Luksemburgu, Finlanda, Bosnje-Hercegovina, Izraeli, Greqia, Ukraina, Kazakistani, Estonia, Polonia, Islanda dhe Uellsi.

Në finalen e të parës nga tre turnetë kualifikuese, fituesi i duelit ndërmjet Uellsit dhe Finlandës do të përballet më pas me Poloninë ose Estoninë, të cilët do të garojnë në gjysmëfinalen e dytë në Rrugën A.

Në rrugën B ndeshjet janë:

Bosnje-Hercegovinë - Ukrainë
Izrael - Islandë.

Në rrugën C do të tekohen:

Gjeorgji-Luksemburg

Greqi dhe Kazakistani.

Çfarë do të përcaktohet me short më 2 dhjetor 2023 në Hamburg?

Grupet e raundit paraprak do të hidhen në short më 2 dhjetor (nga ora 18:00 me orën e Berlinit, Tiranës dhe Prishtinës) në ndërtesën e Filharmonisë së Elbës në Hamburg.

Ekipet janë ndarë në katër vazo, në varësi të performancës së tyre në grupin e tyre kualifikues. Të tre skuadrat e kualifikuara përmes play-off-it përfundojnë në vazon e fundit 4.

Gjermania si organizatore e eventitt është kryesuese e Grupit A dhe do të jetë një nga dy ekipet e ndeshjes hapëse më 14 qershor.

Kurse Shqipëria, e cila merr pjesë për herë të dytë në një kampionat evropian, ndodhet në vazon e dytë, së bashku me Hungarinë, Turqinë, Rumaninë, Danimarkën dhe Austrinë.

Ekziston pra një shans teorik, që Shqipëria të hapë Europianin përballë Gjermanisë.

Si do të ndahen biletat për tifozët e vendeve që nuk janë kualifikuar ende?

Faza e parë e klasifikimit, pra, ka përfunduar. Sipas UEFA-s, kishte rreth 20 milionë aplikime për rreth 1.2 milionë bileta.

Pas përcaktimit të grupeve të raundit paraparak më 2 dhjetor, vijon faza tjetër, në të cilën hidhen në treg rreth një milion bileta.

500,000 bileta të tjera do të dalin në shitje pas raundit play-off në mars.

Në total ka rreth 2.7 milionë bileta për 51 ndeshjet e turneut. Të gjitha biletat janë të personalizuara dhe do të jenë vetëm në formë digjitale.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Nostradamus: 01/12/2023 22:02

    Shorti per Shqiperine eshte ky; Grupi A; 1-Gjermania 2-Albania 3-Hollanda 4-Serbia

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

19-vjeçarja vrau të atin, të afërmit: Të tronditur, nuk dinim asgjë! E morëm vesh lajmin nga televizori

19-vjeçarja vrau të atin, të afërmit: Të tronditur, nuk dinim asgjë! E morëm vesh lajmin nga televizori