Vendet me shkallën më të ulët të krimit, ja 10 shtetet më paqësore në botë

Islanda

Indeksi Global i Paqes ka zbuluar listën me vendet më të sigurta në botë – listë e cila i rendit shtetet në bazë të asaj se sa paqësore janë.

Raporti, i cili është publikuar nga Instituti për Ekonomi dhe Paqe, i ka vlerësuar 163 shtete duke i analizuar 23 faktorë të ndryshëm, përfshirë shkallën e vrasjeve, terrorin politik, dhe vdekjet nga konfliktet e brendshme.

Për të 11-in vit me radhë, shteti i pjesës veriore të Evropës, Islanda, është renditur prapë në maje të listës si shteti më i sigurt në botë.

Islanda është shtëpi e 300,000 banorëve dhe ka një shkallë krimi tejet të ulët me vetëm 1.8 vrasje për 100,000 njerëz në vit.

Pjesa tjetër e listës janë kryesisht shtete perëndimore, ndonëse përfshihen edhe disa shtete të zhvilluara aziatike.

Sidoqoftë, kjo është lista me dhjetë shtetet më paqësore në botë:

1: Islanda

2: Zelanda e Re

3: Austria

4: Portugalia

5: Danimarka

6: Kanada

7: Republika Çeke

8: Singapori

9: Japonia

10: Irlanda

  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Situata në veri të Kosovës, Basha: Serbia kërkon destabilizim, Shqipëria të mos heshtë, nuk mund të tolerohen tanket në kufirin kosovar