Vendimi për gazetarin Qyno, si Gjykata e Lartë ‘rrëzoi’ vetveten

Vendimi për gazetarin Qyno, si Gjykata e Lartë ‘rrëzoi’ vetveten

Gazetari Elton Qyno

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin gazetari Elton Qyno dhe avokatët e tij të cilët kishin ankimuar vendimin e Gjykatës së Posaçme dhe të lënë në fuqi dhe nga Apeli  për sekuestrimin e paisjeve te punës së gazetarit dhe kontrollet e ushtruara ne banesë dhe në vendin e punës.

Vendimi është marrë pak ditë me parë nga një treshe  gjyqtarës të kësaj gjykate ,që lanë ne fuqi vendimin e Apelit te Posacëm, duke  ligjëruar sekuestrimin e paisjeve elektronike, kontrollet në banesë, dhe sekuestrimin e telefonave të gazetarit.

Vendimi i treshes së gjyqtarëve Sokol Binaj dhe anëtarët Ilir Panda, Sandër Simoni,  edhe pse ende i paarsyetuar, konsiderohet kundër standardit të vendosur nga vetë Gjykata e Lartë në vitin 2022 për rastin ‘Lapsi’ si dhe në kundërshtim me një vendim i Komitetit të të Drejtave të Njeriut që vepron pranë selisë së OKB-së në Zvicër.

Në 13 dhjetor të vitit 2023, Qyno u mor në pyetje për më shumë se 7 orë në ambientet e Prokurorisë së Posaçme me kërkesë të prokurorit Behar Dibra ku iu kërkua të tregonte burimin e informacionit për treguar burimin e transcriptimit të bisedave të vrasësit me pagesë Nuredin Dumani në aplikacionin ‘sky’.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit