Venecia, akoma më "ndryshe"...

Venecia, akoma më "ndryshe"...
Qyteti në ujë, Venecia tashmë ka arritur nivelin e gjashtë më të lartë të ujit prej 150 vjetësh , në vitin 1872 për shkak të reshjeve të shumta.

70 përqind e Venecias qëndrore sot noton në ujë, I cili arrin deri në 1.5 metra lartësi.
Turistët në vend që të shijojnë qytetin e bukur të Venecias, janë detyruar të veshin çizmet dhe mushamatë që të qarkullojnë nëpër qytet.

venecia

venecia ne uje

Portreti Shën Markut, i famshën në sheshin e Venecias është përmbytur në ujë. Ky qytet është njohur si “qyteti nën ujë” ku çiftet e vizitojnë dhe shijojnë dashurinë e tyre, por sot romanca është lënë mënjanë dhe mendojnë sesi do përballojnë përmbytjet.

venecia ne uje 1
Disa turistë që duan medoemos ta shijojnë udhëtimin e tyre e kanë gjetur një zgjidhje. Ata kanë dalë me bikini dhe janë ulur në tryezë në një kafe tek sheshi qendror, pranë portretit të zhytur të Shën Markut.

Të tjerë me bagazhe në duar përpiqen të kalojnë nëpër rrugët e përmbytura. Edhe dyqanet notojnë në ujë.

venecia ne uje2
(ad.ti/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Veliaj shtron Iftar për besimtarët dhe krerët e komunitetit mysliman: Të sillemi gjithmonë si në muajin e Ramazanit

Veliaj shtron Iftar për besimtarët dhe krerët e komunitetit mysliman: Të sillemi gjithmonë si në muajin e Ramazanit