Vetëm 2 minuta /Finok në tavë me proshutë, një recetë plot shije nga zonja Albana

Finok në tavë me proshutë

Përbërësit:

  • 500 gr finok
  • 80 gr bukë e grirë
  • 60 gr parmixhano i grirë në rende
  • 120 gr proshutë e tymosur
  • Kripë, Piper i zi
  • Gjalpë i freskët

Përgatitja:

Lajmë mirë finokun dhe e presim në katërsh. Në një enë përziejmë djathin parmixhano me thërrimet e bukës dhe e rregullojmë me pak kripë dhe piper të zi të bluar në çast. Vendosim fetat e finokut në përzierjen e bukës dhe djathit dhe më pas i vendosim në një tavë të lyer më parë me gjalpë. Shtojmë proshutën e tymosur të prerë në shirita, kripën dhe piperin. Në fund shtojmë disa kubikë gjalpë dhe e vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë në 200°C për 20-25 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Berisha: Shullazi te 313 ushtroi format më të egra të presionit, i shkoi kat më kat të dënuarve që të votonin Erion Veliajn

Berisha: Shullazi te 313 ushtroi format më të egra të presionit, i shkoi kat më kat të dënuarve që të votonin Erion Veliajn