Vetingu drejt fundit! 99 të dorëhequrit që përfituan 50 % të pagës për 3 vite, gjysma e prokurorëve e gjyqtarëve që ikën u kthyen si avokatë, zero të dënuar për pasuritë 

Vetingu drejt fundit! 99 të dorëhequrit që përfituan 50 % të pagës për 3 vite, gjysma e prokurorëve e gjyqtarëve që ikën u kthyen si avokatë, zero të dënuar për pasuritë 

Foto ilustruese

Procesi i Vetingut, i konsideruar si një nga operacionet më të rëndësishme anti-korrupsion që ka ndërmarrë ndonjëherë Shqipëria, po shkon drejt fundit. Për të kaluar në filtrin e Vetingut kanë mbetur edhe 20 % të gjyqtarëve dhe prokurorëve ose rreth 160 subjekte. Nga 805 gjyqtarë dhe prokurorë, 99 subjekte kanë dhënë dorëheqjen, për të evituar përballjen me Vetingun. Mes 99 prokurorëve, gjyqtarëve dhe ndihmësve ligjorë që kanë dhënë dorëheqjen që kur u miratua ligji i Vetingut, 15 subjekte kanë dhënë dorëheqjen gjatë vitit 2022, ndërsa Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konstatuar dorëheqjen e pesë subjekteve gjatë pesë muajve të parë të vitit 2023. 

Ligji për Vetingun, në nenin 56, i ndryshuar me ndërhyrjen e Gjykatës Kushtetuese, parashikon që çdo gjyqtar dhe prokuror që jep dorëheqjen, duke evituar Vetingun, përfiton 3 paga mujore si dhe 50 për qind të pagës referuese, për aq kohë sa kanë punuar në drejtësi, por jo më shumë se 3 vjet nga momenti i largimit me dorëheqje. Pra, çdo prokuror dhe gjyqtar që ka dhënë dorëheqjen në vitin 2020, vijon të marrë edhe sot gjysmën e pagës. Çdo subjekt që jep dorëheqjen në vitin 2023, përfiton gjysmën e pagës deri në vitin 2026. 

Ndërkaq, nga prokurorët dhe gjyqtarët që kanë dalë para Komisionit të Vetingut, më shumë se sa gjysma janë shkarkuar nga detyra, kryesisht për pasuri të pajustifikuara me burime të ligjshme, por edhe për lidhje me krimin dhe për kriterin profesional. Por, shumica e gjyqtarëve dhe prokurorëve që janë shkarkuar apo kanë dhënë dorëheqjen, janë kthyer në avokatë. 

Disa gjyqtarë dhe prokurorë, sidomos në nivel Apeli, kanë rezultuar se nuk justifikonin pasuri në vlerë miliona euro. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian kanë kërkuar hetimin dhe ndëshkimin penal të këtyre subjekteve, duke u sekuestruar edhe pasuritë. Por, edhe pse ligji i Vetingu po vepron prej 5 vitesh, duke nxjerrë në pah subjekte dukshëm të korruptuara, deri më sot nuk është dënuar asnjë gjyqtar apo prokuror për shkak të ekspozimit nga Vetingu. 

Subjektet që dhanë dorëheqjen 

Skënder Mestani, prokuror Lushnje
Edmond Kariqi, prokuror Kukës 
Besnik Cengu, prokuror Tiranë (pension i parakohshëm) 
Dashamir Alsula, ndihmës ligjor pranë Prokurorisë së Përgjithshme
Ornela Xhembulla, ndihmëses ligjore pranë Prokurorisë së Përgjithshme
Zeta Tërpollari, gjyqtare në Lushnje
Pajtime Fetah, gjyqtare e Elbasanit
Arben Lera, gjyqtar në Korçë
Artan Gjermeni, gjyqtar në Tiranë
Flora Hasimi, gjyqtare në Durrës
Bedri Qori, gjyqtar në Tiranë,
Miranda Konica, gjyqtare në Elbasan
Petrit Bica, prokuror në Tiranë
Arjan Aliaj, gjyqtar në Tiranë
Anila Capo, gjyqtare e Tiranës
Sokol Tona, gjyqtar në Tiranë
Esmeralda Ndoci, prokurore Shkodër
Ida Ahmetlli, prokurore Tiranë
Eugen Papandile, Sekretar i Përgjithshëm i Gjykatës Kushtetuese
Olta Aliaj, këshilltare në Kushtetuese
Julian Kristo, prokuror në Korçë
Armanda Xhaferri, prokurore e Elbasanit
Skënder Damini, gjyqtar Apeli Vlorë
Ermira Tafani, prokurore e Elbasanit
Elidon Papazisi, gjyqtar Gjirokastër
Ardian Kalia, Gjykata e Tiranës
Ergys Selamani, Gjykata e Fierit
Arben Mullaj, Gjykata e Tiranës
Gent Pejon, ndihmës ligjor
Piro Sota, Gjyqtar i Fierit
Lual Lusha, Gjykata e Kavajës
Agron Gjana, prokuroria e Durrësit
Ahmet Metaliaj, Gjykata e Tiranës
Mimoza Brahimi (Kajo), Gjykata e Tiranës
Granit Shahu, prokuror i Tiranës
Anila Galanxhi, prokurore e Tiranës
Ergys Gashi, Gjykata Administrative të Shkallës së Parë Durrës
Izet Salaj, Gjykata e Apelit Gjirokastër
Fatbardh Çonikun, Gjykata e Elbasanit, i komanduar në KLGJ
Kostika Çobanaqi, Gjykata e Beratit
Henrik Ligori, ish-Prokuroria për Krimet e Rënda
Pëllumb Vehbi, Gjykata Gjirokastrës
Rasim Doda, Gjyqtar në Sarandë
Dhurata Balla, gjyqtare në Tiranë,
Gramoz Levanaj, gjyqtar i Apelit në Tiranë
Arjana Fullani, Gjykata e Lartë
Aleksandër Muskaj, Gjykata e Lartë
Mirela Fana, Gjykata e Lartë
Andi Çeliku, Gjykata e Lartë
Evelina Qirjako, Gjykata e Lartë
Guxim Zenelaj Gjykata e Lartë
Bensik Imeraj, Gjykat Kushtetuese
Vladimir Kristo, Gjykata Kushtetuese
Sokol Berberi, Gjykata Kushtetuese
Adriatik Llalla, kryeprokuror
Petrit Fusha, ish-kryeprokuror i Tiranës.
Gjin Gjoni, Gjykata e Apelit
Alaudin Malaj, Gjykata e Apelit
Agim Bendo, gjyqtar i Apelit
Astrit Haxhialushi, gjyqtar i Apelit
Sulejman Tola, prokuror në Prokurorinë e Rrethit Krujë.
Ilir Çeliku, gjyqtar Gjykata e Apelit Vlorë.
Ilir Pashaj, gjyqtar Gjykata e Shkallës së Parë Elbasan
Metush Saraçi, ish-kreu i gjykatës së Apelit në Tiranë
Rezarta Mataj, Gjykata e e Tiranës
Zihni Shahu, kryetari i Gjykatës së Elbasanit
Regleta Panajoti, Gjykata e Tiranës
Nezir Gjoka, Prokuror Tiranë
Agim Dilka, prokurori në Elbasan
Joana Qeleshi, kryeprokurore Durrësit
Fran Prendi, Gjykata Speciale
Ndue Gjura, inspektor pranë ish-KLD, gjyqtar në Durrës
Adrian Nezha, prokuror Tiranë
Ermir Beta, prokuror në Berat
Bujar Hoxha, prokuror Tiranë
Bilbil Mete, Prokuroria e Përgjithshme
Erion Pustina, prokuror i Pogradecit
Marina Rraboshta, Gjykata e Apelit Shkodër
Ketra Bajrami, Gjykata e Sarandës
Liljana Sulollari (Baku), Gjykata e Krimeve të Rënda
Stavri Kallço, Gjykata e Apelit Korçë
Tomor Skreli, Gjykata e Apelit Gjirokastër
Ajrana Liço, Gjykata e Tiranës
Petraq Dhimitri, Gjykata e Apelit Durrës
Rabiana Halili, Prokuroria Durrës
Genci Sinjari, Gjykata e Durrësit
Amarildo Laçi, Gjykata Administrative
Marjana Shtjefni, prokurore e Shkodrës
Njazi Seferi, Prokuror Tiranë
Arben Zefi, Gjykata e Shkodrës
Ema Gashi, Gjykata e Durrësi
Liradin Lira, Gjykata e Pogradecit
Merita Xhani, Gjykata Durrës
Eneida Civici (Abazaj), Gjykata e Tiranës
Brunilda Kasmi, Gjykata e Tiranës
Erlindi Basha, ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë
Eritan Shehu, ndihmëse ligjore pranë Gjykatës së Lartë
Elona Kana, këshilltare ligjore në Gjykatën e Lartë
Adnand Berdica, ndihmës ligjor pranë Gjykatës së Lartë

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arjan cengu: 11/06/2023 01:44

  Asnje te re dka djelle vetingu,

  Përgjigju
 • Shqiptar: 04/06/2023 13:34

  Kush nuk e ka kaluar vetingun nuk duhej te kishte as te drejten e avokatit, serisht jane pjese e drejtesise dhe jane duke rrjepur popullin e pafajshem dhe po lirojn te fajshmit nepermjet korrupsionit, duke qene ish pjese e sistemit ja njohin mekanizmat

  Përgjigju
 • redi: 04/06/2023 08:20

  Vitingu eshte Ky qe kirrupsionin ne sistemin e padrejtesise nuk e ndeshkon as me burg dhe as me sekuestrim te pasurise ! Nuk eshte progres ky

  Përgjigju
 • Tahipi: 03/06/2023 22:58

  Kto prokuror duhet ti sekuestrohen pasurit ndryshe ky vend nuk behet .Këto ja kan hek edhe mushkëritë miletit

  Përgjigju
 • Rama: 03/06/2023 20:37

  Shtet maskarenjsh!!!!!sa njerez kane denuar kto flliqsira kot se dikush nuk ka patur mundesi ekonomike qe per nje cigare hashash kane bere 22 muaj burg

  Përgjigju
 • Agron: 03/06/2023 18:19

  Keta te larguarit reklamojne nje pasuri te frikshme psh roland jaupaj ish kryetari i gjykates se fierit ,vetem per mobilimin e shtepise qe ka blere tek firma mgb perballe materniteti te ri ka harxhuar mbi 400,000 euro mobilim kane mbi 4 vjet arkitektet qe vazhdojne punen.kurse shtepia eshte e frikshme ka blere 5 apartamente ne kat te 8 dhe i ka bashkuar ne nje ptej 500m2 ku vetem blerja ka shkuar mbi 750,000 euro.dhe te gjitha keto nga kursime nga paga :-) e spak kur do zgjohesh.

  Përgjigju
  • [email protected]: 22/06/2023 06:39

   SPAKU e ka mendjen te kapi nai polic qe ka mar 5 mij lekshin jo per kta. E keni kuptuar gabim per. Je qe ka dhene leje ndertimi para 15 vitesh kto ka Spaku dhe ka nis nje hetim per njerin qe shet brokoli te kthesa lagjes se nuk ka.pagujt taksen e bashkise

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Aktivitetet e kulturës: Teatri i Kukullave, në fundjavë ‘Roza dhe fati’ e ‘Hirushja’! Te ‘ArTurbina’ ‘Shtëpiakë të dëshpëruar’ dhe ‘Audienca e Vaclav Havel’

Aktivitetet e kulturës: Teatri i Kukullave, në fundjavë ‘Roza dhe fati’ e ‘Hirushja’! Te ‘ArTurbina’ ‘Shtëpiakë të dëshpëruar’ dhe ‘Audienca e Vaclav Havel’