Vettingu në polici, gati vendimet për 36 zyrtarët e parë! Në sitë, shefa sektorësh e krerë policie në rrethe! Kreu i AMP kërkon përshpejtim të procesit

Tirane- Agjencia e Mbikëqyrjes Policore pritet të shpallë brenda pak ditësh vendimet për vettingun në Policinë e Shtetit, i cili prej muajsh po bëhet për 72 zyrtarë të lartë.

Burime të Report Tv bëjnë me dije se komisionet prej 3 anëtarësh janë në lëvizjet e fundit për të mbyllur dosjet e para, vendimet e të cilave do të shpallen në seanca publike, për qytetarët dhe median. Duke qenë jashtë afateve të përcaktuara që më herët, komisonet mësohet se kanë punuar edhe në ditët e fundjavës së shkuar, me synim që para datës 15 dhjetor të shpallen vendimet e para, një kërkesë e shtruar edhe e kreut të ri të AMP, Florian Sulejmani i cili mori detyrën pak ditë më parë.

Salla e seancave ku do të shpalosen gjetjet në vetting për subjektet policore do të jetë ajo e mbledhjeve në ministrinë e Brendshme, e cila ka hapësirën e mjaftueshme për përfshirjen e të gjitha palëve.

Seancat e ditëve të para do të jenë për 36 subjekte, mes të cilëve drejtorë në aparatin qendror të policisë dhe drejtoritë e qarqeve, shorti i të cilave është hedhur në muajin prill, por sipas burimeve pranë AMP akoma nuk janë vendosur emrat e parë. Deri në këtë fazë, nga prilli kur AMP nisi vettingun në nivelet drejtuese janë marrë 3 vendime pa hetim. I pari për Vehbi Bushatin, ish-drejtues i Lezhës, i cili hoqi dorë nga policia dhe mori detyrën administrative si këshilltar i kreut të policisë, Muhamet Rrumbullaku.

I dyti për Oltion Bistin, i cili fillimisht si drejtues i Operacionales ishte subjekt hetimi, por ulja në detyrë si specialist te Krimet në Volum e përjashtonte nga kontrolli. Bistri u arrestua disa ditë më vonë në muajin korrik. I njëjti kusht ishte edhe për ish-drejtuesen e Infrastrukturës, Nevila Xoxa. Vettingu në Policinë e Shtetit rikthehet në një periudhë të nxehtë për strukturën, e cila po përballet me SPAK, pas arrestimit të disa prej eksponentëve të saj në lidhje të ngushtë me krimin.

Po ashtu, së fundmi ministria e Brendshme u ka kërkuar efektivave plotësimin e një formulari ku të shprehen nëse kanë përdorur “SkyECC” apo “EncroChat”, bashkë me kohën dhe arsyen e përdorimit. Në rast se po, ministria e Rendit thotë se do të ketë përjashtim të menjëhershëm nga policia.

Rasti më i fundit i evidentuar është ai i Dedan Gjonit, shef krimesh në Komisariatin nr.6 që akuzohet nga SPAK si pjesë e grupit të Erzen Breçanit dhe Ervin Matës. 

S.G/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Cajupi: 31/01/2024 21:45

    E pershendes nismen per vetingun ne polici,dhe sidomos kalimin ne veting dhe kreret e policive ne rrethe.Sa me shpejte te fillohet aq me shpejte do shpetohet policia nga keta tipa qe nuk kuptojne ku i gjejne leket qe kane blere mjete si motor me vlere 200 mije Euro dhe Renxhe 2022 me vlere 150 mije Euro.Dhe me vila.Ku i ka gjetur lek ky oficer Policicis i Kufirit ne Sarande qe ka bere keto prona marramendeshme.Sepse me rroge keto prone nuk je ne gjendje ti besh.AMP ti hedhi syte dhe ne rrethe.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

U dënua në Belgjikë për trafik droge, i konfiskohen 8 apartamente në Orikum të Vlorës dhe 2 llogari bankare me vlerë 260 mijë euro

U dënua në Belgjikë për trafik droge, i konfiskohen 8 apartamente në Orikum të Vlorës dhe 2 llogari bankare me vlerë 260 mijë euro