VIDEO/ Mallorca me Muriqin mundin Real Madridin, Barcelona shkëputet në krye të La Liga-s

Festa e Mallorca-s pas golit

La Liga spanjolle e futbollit zhvilloi sot ditën e dytë të javës së 20-të. E diela ka nisur me surpriza në ishullin e Palma de Mallorca, me vendasit që kanë mundur 1-0 Realin e Madridit. Në 16:15 Girona fitoi 1-0 me Valencian, në 21:00 Barcelona fitoi 3-0 me Sevillan.

Në "Stadiumin e Mallorcas", vendasit e Mallorcas fituan 1-0 me Realin e Madridit për javën e 20-të në La Liga. Protagonist në këtë ndeshje ishte sulmuesi shqiptar i Kosovës, Vedat Muriqi. "Pirati" në minutën e 13 të ndeshjes detyroi Nacho Fernandez që të dërgonte sferën në portën e tij, duke shtangur gardianin Lunin. Megjithë sulmet e Real Madridit, Mallorca ia doli që t'i marrë sërish tri pikë "Galaktikëve" këtë sezon, në fitoren e dytë pas asaj në "Bernabeu". Në këtë duel, Muriqi u shpall "Lojtari i ndeshjes". Te miqtë në fillimin e ndeshjes u dëmtua portieri Courtois, duke i lënë vendin Lunin. Me këtë disfatë Real Madrid (45 pikë) humbet më shumë kontakt me kreun, teksa Barça kryesuese është me pesë pikë më shumë (50). Mallorca me 28 pikë mban vendin e dhjetë.

Girona fitoi 1-0 me Valencian në La Liga. Për javën e 20-të, skuadra nga Katalonja ka fituar në shtëpi, duke dërguar në fundin e tabelës miqtë. Te Valencia trajneri i ri Voro debuton me humbje, me ekipin që nuk i është përgjigjur si duhet. Goli i ndeshjes u shënua nga Garcia në minutën e 64. Pas asistit të Riquelmes, sulmuesi nuk gaboi pas goditjes direkte, me sferën që u përplas në shyllë dhe më pas përfundoi në rrjetë. Edhe largimi i Gennaro Gattuson nga stoli nuk ka dhënë efekt te Valencia, që ka gjashtë ndeshje pa fitore në La Liga. "Lakuriqët" mbajnë vendin e 16 me 20 pikë, 1 më pak se zona e ftohtë. Nga ana tjetër Girona ngjitet në vendin e 11 me 24 pikë.

Barcelona fitoi 3-0 me Sevillan në "Camp Nou" për javën e 20-të në La Liga. Katalanasit shkëputen me tetë pikë nga Real Madrid, duke qenë në krye të klasifikimit. Golat për djemtë e Xavit u realizuan nga Alba në minutën e 58, Gavi në të 70' dhe Raphinha në minutën e 79. Sevilla me 21 pikë mbetet në vendin e 16-të.

Ora 18:09
VIDEO/ Largimi i Gattuso-s s'është kurë, Valencia humbet sërish dhe sheh fundin e La Liga-s

Ora 16:07
VIDEO/ Vedat Muriqi 'ia merr dorën' Real Madridit, Mallorca fiton kundër 'Galaktikëve'! Shqiptari 'Njeriu i ndeshjes'

Mendoni se komisionet hetimore për Shëndetësinë e TIMS do kenë rezultat?

×

Lushnja përmbys 4-3 Vorën në 'Roza Haxhiu', ndryshon renditja në Kategorinë e Parë