VIDEO/ Mbajtën qëndrim pro-Palestinës në konfliktin me Izraelin, BBC kërkon falje publike

VIDEO/ Mbajtën qëndrim pro-Palestinës në konfliktin me Izraelin, BBC kërkon falje publike

Prezantuesja e lajmeve të BBC-së, ka kërkuar publikisht falje për mënyrën e raportimit të protestave pro-palestineze në rrugët e Londrës gjatë fundjavës së kaluar, e cila e ka raportuar atë sikur ata po i ofronin mbështetje organizatës militante të Hamasit, raporton agjencia e lajmeve express.

Mijëra njerëz protestuan në rrugët e Londrës gjatë vikendit, në shenjë solidaritet me Palestinën dhe popullin palestinez. Një prej kërkesave të tyre në këtë shëtitje në rrugët e kryeqytetit britanik ishte që Izraeli të ndalë pushtimin e Palestinës.

E pas këtij raportimi, BBC është kritikua ashpër e madje në rrjetet sociale. Megjithatë në programin e sotëm, prezantuesja e BBC News publikisht ka kërkuar falje. Në fjalimin e saj, ajo tha se në një raportim të mëhershëm është bërë raportimi në mënyrë të gabuar.

“Jo saktë, mijëra njerëz i kemi etiketuar si simpatizantë të terroristëve. BBC News ka raportuar për krimet që i ka kryer Hamasi por edhe të vdekur në Gaza. E kemi bërë të qartë vlerën e civilëve që jetojnë në Izrael dhe Gazë dhe natyrën e asaj çfarë ka ndodhur", tha prezantuesja.

 

S.S/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kritikoi izraelitët, Adidas heq modelen Bella Hadid nga reklamat e atleteve

Kritikoi izraelitët, Adidas heq modelen Bella Hadid nga reklamat e atleteve