VIDEO/ Stërvitja ushtarake amerikane zhvillohet për herë të dytë në Shqipëri, Rama: Shqipëria, si partner i besueshëm do luajë rol kyç

Shqipëria do të mirëpresë për herë të dytë stërvitjen më të madhe ushtarake amerikane në Europë. Kreu i qeverisë Edi Rama thotë se do të demonstrohen aftësitë ndërvepruese të SHBA me ushtritë aleate dhe partnere të NATO-s.

Kryeministri shtoi se Shqipëria do të ketë rol kyc në stërvitjen ‘Defender Europe’ si vend që tregon angazhim maksimal për stabilitetin në rajon.

“Nis stërvitja e përbashkët shumëkombëshe drejtuar nga Komanda Europiane e SHBA, ku do të demonstrohen aftësitë ndërvepruese të Shteteve të Bashkuara me ushtritë aleate dhe partnere të NATO-s

Shqipëria, si partner i besueshëm dhe si nyje strategjike e sigurisë rajonale, do të luajë një rol kyç në këtë stërvitje të rëndësishme, duke treguar angazhimin tonë maksimal për paqen dhe stabilitetin në rajon”, shkroi Rama.

Stërvitja ‘Defender’ do të nisë më 22 maj dhe do të zhvillohet deri më 2 qershor. Stërvitja përfshin më shumë se 7,000 anëtarë të shërbimit të SHBA dhe 17,000 trupa shumëkombëshe nga më shumë se 20 vende aleate dhe partnere. Stërvitja do të ushtrojë aftësinë e Ushtrisë Amerikane në Evropë dhe Afrikë për të shërbyer si Komandë e Bashkuar e Komponentit të Forcës Tokësore, dhe si partner i sigurisë në rajonet me rëndësi strategjike të Ballkanit dhe të Detit të Zi, ndërsa mbështet aktivitetet në Evropën Veriore dhe Afrikë.

Për nisjen e kësaj stërvitjeje do të ketë edhe një aktivitet hapës, ku do të marrin pjesë kryeministri Edi Rama, presidenti Bajram Begaj, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi dhe ambasadorja amerikane Yuri Kim. Kujtojmë që të njëjtën stërvitje Shqipëria e priti edhe dy vite më parë.

 

 

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ina: 18/05/2023 14:59

  si gjithmone shqiperia ka qene gjithmone ne projektet me te mira te vendit

  Përgjigju
 • Gledi: 18/05/2023 13:35

  Super mundesi per ushtrine shqiptare

  Përgjigju
 • Aleks: 18/05/2023 13:35

  I uroj suksese gocave dhe cunave Shqipetare ne kete stervitje te japin me te mirem

  Përgjigju
 • flori: 18/05/2023 13:25

  Shyqyr kemi arrit ne ate stad sa te kemi ushtri

  Përgjigju
 • titi: 18/05/2023 12:33

  shume mire presim te kemi sa me shume sukses ne kete fushat shume te bukur qe keni nisur

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Kriza e emigrantëve, Papa Françesku viziton sot Francën! Ati i Shenjtë i pari në 500 vjet që viziton qytetin e Marsejës

Kriza e emigrantëve, Papa Françesku viziton sot Francën! Ati i Shenjtë i pari në 500 vjet që viziton qytetin e Marsejës