VIDEO/ Sulm me thikë brenda në kishë, autori godet peshkopin dhe disa besimtarë

Disa persona mes tyre dhe një peshkop u godit me thikë gjatë meshës në një kishë të krishterë asiriane në Wakeley, në Sidney.

Një video që qarkullon në rrjete sociale tregon një burrë që i afrohet peshkopit dhe e qëllon me thikë disa herë. Sipas mediave australiane, të plagosurit nuk janë në gjendje të rëndë. Policia ka njoftuar tashmë arrestimin e një personi.

Në videot e publikuara në rrjetet sociale, sulmuesi shihet teksa i afrohet peshkopit i cili po kremton meshën dhe e godet me një send, i cili nuk dallohet saktë

Në një deklaratë, policia tha se disa njerëz kishin pësuar "lëndime" dhe se "askush nuk është në rrezik për jetën e megjithatë po trajtohen nga mjekët. Autoritetet thanë se një hetim ishte nisur dhe se komunitetit lokal i ishte kërkuar që të shmangte zonën.

Peshkopi Mar Mari Emmanuel është udhëheqësi i një sekti ultra-konservator ortodoks asirian që ka marrë një rol të spikatur në lëvizjen e jetës së krishterë dhe ka tërhequr të krishterët e linjës së ashpër për predikimet e tij anti-LGBTQ dhe skepticizmin në lidhje me pandeminë COVID-19 .

S.G/G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • B"3: 15/04/2024 18:51

    Sekt? Sekt se ndjek Fjalën e Zotit? Na lodhet shpirtin me LGBT etj... Zoti thotë mos gjyko, Zoti thotë une i mora mëkatet në Kryq... Zoti nuk urren homoseksualet, por homoseksualitetin. Ai për ata dha jetën e Tij. Lavdia i qoftë! Ndaj, boll bëtë lobbing LGBT, TRANS se i morët fëmijët meqafe duke ju bere lavazh truri.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, si e vlerësoni ligjin?×

Lajmi i fundit

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)