VIDEO/ Timo Flloko reciton poezitë e tij “Miqtë”, Vera: E pyeta nëse e shkroi prej zhgënjimit

Një tjetër video ku artisti Timo Flloko, reciton një nga poezitë tij, “Miqtë” duket se ka marrë vëmendjen  dashamirësve. Bashkëshortja e tij, Vera Grabocka e ka postuar në rrjetet sociale duke e shoqëruar me një koment që i referohet një bisede mes tyre:

- E pyeta Timon: Timo, ti e ke shkruar këtë poezi se je zhgënjyer nga miqtë...

-Thënia e Krishtit ‘T’i duam armiqtë tanë (paradoksale në një sens) na çon përtej urrejtjes... Pse të shtiremi ndaj njëri-tjetrit, kur mund të jetojmë në harmoni, nën diellin që ngroh, njësoj për të gjithë, pa u hequr si miq kur nuk jemi të tillë?

I njohur më gjerësisht për rolet e tij në kinematografi dhe teatër, Flloko është edhe autor i disa librave, mes të cilëve edhe “Robi i manive”, “Trup e shpirt”, “Kërcim në bosh”, si dhe ka sjellë në shqip disa përkthime.

Poezia “Miqtë” është një refleksion poetik i autorit mbi vërtetësinë e miqësisë, ambicien negative, që mund ta infektojë atë, dhe përpjekjen për të falur tjetrin, edhe atëherë kur kjo ndodh. Pasi xhelozia në miqësi, u takon më të njerëzve më të brishtë në karakter.

Të shumta janë komentet, ku Fllokos i kërkohet të recitojë të tjera poezi, mes të cilave edhe “Anës Lumenjve”, të cilën e recitoi në filmin “Lulëkuqe mbi mur”.

A.D/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat