VIDEO/ U dorëzuan dhe dolën nga gropa me duart lart, ushtarët ukrainas ekzekutohen nga rusët

VIDEO/ U dorëzuan dhe dolën nga gropa me duart lart, ushtarët ukrainas ekzekutohen nga rusët

Momenti kur ushtarët ukrainas ekzekutohen nga rusët

Zyrtarët e Kievit kanë akuzuar Moskën për krime lufte, pasi një video u shfaq në mediat sociale që tregon disa ushtarë që qëllojnë dy ushtarë të dorëzuar ukrainas teksa ata dolën nga një gropë me duart e ngritura lart.

Në video shihet një ushtar duke dalë nga një gropë në fushëbetejë me duar të ngritura dhe më pas i shtrirë përtokë. Një tjetër ushtar lëkundet dhe gjithashtu bie në tokë. Trupat ruse më pas duket se hapin zjarr dhe video përfundon, transmeton Telegrafi.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës tha: “Videoja tregon një grup njerëzish me uniforma ruse që qëllojnë nga afër dy ushtarë të paarmatosur me uniformën e Forcave të Armatosura të Ukrainës, të cilët po dorëzoheshin”.

Reuters nuk mund të konfirmonte në mënyrë të pavarur origjinalitetin, datën ose vendndodhjen e videos. Ministria ruse e Mbrojtjes nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment. Rusia mohon të ketë kryer krime lufte gjatë luftës 21-mujore në Ukrainë. Kievi thotë se Rusia rregullisht shkel rregullat e luftës, raportojnë mediat e huaja.

“Të qëllosh ata që dorëzohen është krim lufte”, tha avokati i popullit ukrainas për të drejtat e njeriut Dmytro Lubinets në platformën e mesazheve Telegram.

Oleksandr Shtupun, zëdhënës i komandës ushtarake të Ukrainës Tavria, i tha ueb faqes Ukrainska Pravda se video është “konfirmim i qartë” se Rusia po shkel rregullat e luftës në baza ditore.

 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Parlamenti Evropian miraton rezolutën: Të hiqet vetoja në procesin e zgjerimit në BE

Parlamenti Evropian miraton rezolutën: Të hiqet vetoja në procesin e zgjerimit në BE