Vila Begeja, shtëpia e torturave / Vila dykatëshe e 1928-s që në komunizëm u kthye në hetuesi për ‘armiqtë’

Vila  dykatëshe me arkitekturë italiane e ndërtuar në vitin 1928, banesa e familjes intelektuale Begeja, asokohe shtëpia e luleve, pas ardhjes së komunistëve në pushtet u kthye në shtëpi torturash. Familjari, Xhimi Begeja rrëfen se si regjimi komunist nxori jashtë saj familjen. 

“Në këto bodrume që shikoni ju  janë bërë tortura. Vrasje. Janë masakruar qytetarë të Tiranës nga sigurimi i shtetit”, tha familjari Xhimi Begeja.  

 

Dhomat e fëmijëve u përshtatën për pesë vite në zyra për hetuesit, bodrumet ku ruheshin ushqimet, në qeli torture për armiqtë e  sistemit, por edhe për vajzën e familjes

Autoriteti i Dosjeve, drejtuar nga Gentiana Sula në këtë 100 vjetor të Tiranës kryeqytet firmosi një marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Tirana për projekte të tjera, të cilat kanë në vëmendje zbardhjen e së shkuarës së trishtë të qytetarëve tiranas gjatë regjimit komunist. 

“Ne do të hymë derë më derë. Shpi më shpi për të marrë dëshmi të mbijetuarve po pse jo dhe trashgimtarve që kanë vuajtur në këtë ndërtesë apo ndërtesa të tjera, shtoi ai.

“Ka një mësim të madh. Shumë të madh që ne duhet të ja themi vetes dhe shujme gjeneratave të tjera”, tregoi …….Gentiana Sula

 

 

r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Hason Tironsi: 25/11/2020 08:23

  Vile! Fasada alla shqiptarce me cerek faqe e lyer me galqere, kablo elektrike e rrjeti interneti, Indi hesapi!

  Përgjigju
 • kasem gahinji: 04/11/2020 16:10

  cfare do te thote me shprehjen "do te shkojme shtepi me shtepi per te marre deshmi..."?kjo zonje eshte per te nxjerre dokumenta te shkruara dhe jo fantazi te koheve moderne.pra ,nuk ka dokumenta ku te vertetohen krimet dhe merren deklaratat e tipit xhimi.fallsifikim i zyrtarizuar i historise.nje pyetje ,keshtu kot...kane te bejne keta begete me enver begene?ka qene ushtarak dhe komandant i shkelqyer i kohes se " diktatorit" enver.ka nxjerre ,edukuar ,formuar si ushtarake te vertete pjesen me te madhe te kuadrove te" ushtrise diktatoriale shqiptare"

  Përgjigju
 • Iris: 23/10/2020 01:46

  Restaurojeni e ktheheni ne muze!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është i mjaftueshëm shpërblimi prej 5 mijë lekësh i festave të fundvitit për pensionistët?×

Lajmi i fundit

John

Izraeli godet zonën portuale të Latakias në Siri