Viti nis mbarë, në 3 muaj në Shqipëri hyjnë 1 milionë vizitorë! Turistët kryesisht nga Europa, Amerika dhe Azia

Viti nis mbarë, në 3 muaj në Shqipëri hyjnë 1 milionë vizitorë! Turistët kryesisht nga Europa, Amerika dhe Azia

Turistë në Kalanë e Rozafës në Shkodër

Ky vit ka nisur mbarë për turizmin në shqipëri. Sipas Institutit të Statistikave, në 3 muajt e parë të këtij viti, në vendin tonë kanë hyrë mbi 1 milion persona në territorin shqiptar.

Ky numër sipas INSTAT është rritur me 59,5%, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar ose reth 670 mijë më shumë.

Nga ana tjetër, numri i shtetasve shqiptarë që kanë dalë nga territori shqiptar gjatë tremujorit të parë 2023, është afro 1.4 milionë, ose 32,3 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Sa i përket muajit mars rajoni me numrin më të lartë të hyrjeve të shtetasve të huaj në Shqipëri është Evropa me rreth 370 mijë shtetas, pasuar nga Amerika dhe Azia.

Motivi i këtyre udhëtimeve ka të bëjë me qëllime personale, për turizëm si dhe për biznes.

 

B.V/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Populli: 25/04/2023 23:31

    C ne nga Artiku akoma asnje???

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Momenti kur sulmuesit serbë ikin nga Banjska, lënë në rrugë mikun e tyre të plagosur

VIDEO/ Momenti kur sulmuesit serbë ikin nga Banjska, lënë në rrugë mikun e tyre të plagosur