POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Vizita në SHBA, Meta takon Sekretarin Amerikan të Shtetit, foto 'selfie' me Pompeon: Ja për çfarë biseduam

Ilir Meta dhe Mike Pompeo

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta gjatë vizitës në SHBA ku mori pjesë në Mëngjesin e Lutjeve në prezencë të Presidentit të SHBA, ka takuar edhe sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. Përmes një postimi në rrjetet sociale, kreu i shtetit shqiptar shprehet se me Pompeo biseduan për partneritetin mes dy vendeve.

"Shumë i lumtur të isha sot në krah të Sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo gjatë Mëngjesit të Lutjeve në Uashington. Folëm për partneritetin e shkëlqyer të dy vendeve tona dhe rëndësinë e forcimit të sigurisë dhe stabilitetit në rajonin tonë. Zoti e bekoftë miqësinë shqiptaro-amerikane', thotë Meta. 

Foto gjatë takimit Meta-Pompeo

Më pas zyra e shtypit pranë Presidencës shpërndau njoftimin e zyrtar të takimit të Metës me sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo. 

"Presidenti Meta u takua me Sekretarin e Departamentit të Shtetit, Mike Pompeo me të cilin bisedoi për partneritetin strategjik mes dy vendeve, sfidave të përbashketa globale dhe veçanërisht për rolin e pazëvendësueshëm të SHBA për forcimin e sigurisë dhe stabilitetit në rajonin e Ballkanit. Presidenti Meta, pati gjithashtu një takim miqësor me Kryetaren e Kongresit Amerikan, znj. Nancy Pelosi, të cilën e uroi për zgjedhjen e saj në këtë detyrë të rëndësishme duke nënvizuar rolin e rëndësishëm që Kongresi Amerikan ka në mbështetjen e Shqipërisë dhe promovimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës", thuhet në njoftimin e zyrës së shtypit të presidencës.

d.ba./l.q./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • mona luli berisha edvini: 07/02/2019 22:46

  Populli i lexon keshtu keto fotografi me keta amerikanet. Njera mundesi dhe qe besojme ne populli eshte qe Likja do ta haje kesaj rradhe. Tjetra pavaresisht se eshte zhgenjyese per ne popullin, por qe nuk na plas trapi fare, edhe ne qofte se ndodh eshte qe keta amerikanet e shquar te aderojne denjesisht ne LSI-ne e Monikes Vasos dhe Sezaiut.

  Përgjigju
 • toni: 07/02/2019 15:48

  tani ka ardh radha te besh nje foto me gaxhain o like

  Përgjigju
 • Paraja: 07/02/2019 15:46

  E DI ky secretary I shtetit American QE meta vodhi BASHKE me BERISHEN thesarin e shtetit?QE my helmoi dritan Priftin duke e kercenuar per cfare dritani thoshte NDRYSHE ?? NUK besoj tashme as American QE NUK I ndihmon shqipetaret te rrezojne Keto klika fashiste

  Përgjigju