Vjen 2023, Nga Zelanda e re në Kinë, festimet në Australi, Tokio, Seul dhe vende të tjera! Pritet me spektakël fishekzjarresh (VIDEO)

Viti i Ri 2023 ka nisur xhiron e globit! Zelanda e Re ka qene shteti i parë që ka mirëpritur Vitin e Ri 2023, ku nuk kanë munguar spektakli me drita, mbi Urën e Portit të Aukland dhe një shfaqje fishekzjarre nga Kulla 'Sky Auckland.'

Banorët mund të shijojnë nga sheshet, spektaklin tradicional të fishekzjarreve. Dy orë më vonë spektakli ka vijuar në Sidnej të Australisë, me shfaqjen e famshme të fishekzjarreve mbi portin e Sidneit.

Adhuruesit e natës së Vitit të Ri pritën në Sidnej për të parë shfaqjen e famshme vjetore të fishekzjarrëve pas dy vitesh festime të heshtura për shkak të pandemisë.

Sidnej Harbour Bridge u shndërrua gjithashtu në një ylber në mesnatë për të festuar ndërrimin e viteve. Qindra miliona njerëz mblidhen edhe në kryeqytetet europiane dhe ato aziatike për të parë në sheshet kryesore të qyteteve spektaklin e fishekzjarreve. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:45
Dubai pret vitin 2023, ‘merr flakë’ Burj Khalifa! Pamjet mahnitëse nga Emiratet e Bashkuara Arabe

Një shfaqje mahnitëse në Burj Khalifa të Dubait përshëndeti ardhjen e vitit 2023 në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Dubai sapo ka hyrë në vitin e ri dhe po feston me një shfaqje dramatike fishekzjarrë në rrokaqiellin më të lartë në botë, Burj Khalifa.

 

Ora 20:15
Troket viti i ri dhe në Pakistan e në Indi

 

Ora vazhdon të lëvizë dhe tani viti i ri ka ardhur në pjesë të Azisë Jugore. India ka mirëpritur vitin 2023.

Festimet janë zhvilliar edhe në Islamabad, Lahore dhe Karaçi ndërsa viti 2023 mbërrin në Pakistan.

Ora 16:37
Tokio dhe Seuli mirëpresin Vitin e Ri 2023

 

Kryeqyteti i Koresë së Jugut, Seuli, ka mirëpritur Vitin e Ri 2023. Ndërkohë edhe Tokio i ka dhënë lamtumirën vitit 2022.

 

Ora 14:02
Australia pret Vitin e Ri 2023 me spektakël fishekzjarresh

 

Është radha e Australisë Lindore të mirëpresë vitin 2023, me shfaqjen e famshme të fishekzjarreve mbi portin e Sidneit.

M.Q.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

'Pas golit u tërhoqëm shumë', Kristjan Asllani: Më vjen keq për tifozët, t'u dhuronim një barazim

'Pas golit u tërhoqëm shumë', Kristjan Asllani: Më vjen keq për tifozët, t'u dhuronim një barazim