VKM-ja 777 që ka trembur pedagogët

VKM-ja 777 që ka trembur pedagogët

Gjatë një mbledhje të Asamblesë së Pedagogëve

Një grup pedagogësh me në krye Mark Markun (ish-deputet i PD-së) dhe Arlind Qorrin (njeriu që njihet si Komunist për shkak të tezave të tij), janë bërë bashkë dhe kanë nisur sot në dy fakultete të UT-së një greve, pasi kërkesat e tyre nuk janë plotësuar. Me përjashtim të këtyre dy fakulteteve, pjesa tjetër vazhdon mësimin normalisht dhe nuk e rrezikojnë humbjen e vitit akademik.

Ajo që është qesharake në gjithë këtë histori, nuk është vetëm fakti që grevistët janë njerëz të opozitës dhe thellësisht politikë, por edhe paradoski në ndërtimin e kërkesave të tyre. Konkretisht, kërkesa e parë e pedagogëve ishte zgjidhja e kërkesave të studentëve, ndërsa kërkesa e tretë ishte për shfuqizimin e menjëhershëm të VKM-ve të datës 26 dhjetor 2018.

Por këto dy kërkesa përplasen dhe rrëzojnë njëra tjetrën, sepse, plotësimin e kërkesave të studentëve e realizojnë pikërisht VKM-të e 26 dhjetorit, që nga tarifat, deri te konviktet e plagjiaturat.

Thënë këtë, pedagogët dalin zbuluar që halli i tyre nuk janë as studentët, as ligji i Arsimit të Lartë, por doktoraturat e tyre të cilat sipas ‘Paktit për Universitetin’ do të kalojnë në sitën e Vettingut e kjo ka frikësuar disa pedagogë dhe mbajtja në jetë e një proteste deri në 16 shkurtin e Bashës. Pedagogët mesa duket janë të trembur nga fakti se Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimi nr. 777, datë 26.12.2018, “Për kontrollin antiplagjiaturë të disertacioneve për fitimin e gradave shkencore”.

VKM-ja për kontrollin antiplagjiaturë të disertacioneve, ndër të tjera parashikon krijimin e arkivit dixhital të doktoraturave në Republikës e Shqipërisë pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë. Pikërisht për shkak të kësaj VKM-je, disa pedagogë kanë hyrë në grevë, duke kërkuar rrëzimin e të gjithë VKM-ve, që janë në fakt edhe zgjidhja e kërkesave të studentëve.

Sa më lart, kërkesat e pedagogëve nxorrën në pah dy elementë të thjeshte: Së pari, ata nuk janë të interesuar që të plotësohen kërkesat e studentëve, pasi nëse do të ishte ndryshe nuk do të kërkonin rrëzimin e VKM-ve që i zgjidhin ato. Së dyti, ata kanë frikë nga vettingu i doktoraturave të tyre, çka konstatohet në kërkesën e tyre për shfuqizimin e VKM-së që pastron Universitetin nga plagjatura./lexo.al/

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Megaoperacioni ‘Kurrë mos Harro’, të dielën pritet gjyqi ndaj 12 të arrestuarve në Elbasan! Prokuroria kërkon ‘arrest me burg’

Megaoperacioni ‘Kurrë mos Harro’, të dielën pritet gjyqi ndaj 12 të arrestuarve në Elbasan! Prokuroria kërkon ‘arrest me burg’