Kadastra e Vlorës që 'ha' drejtuesit/ Largohet nga detyra drejtoresha e komanduar, drejtoi institucionin vetëm për katër ditë

VLORË- Katër ditë ka zgjatur zgjatur eksperienca e Viola Himës në krye të Kadastrës së Vlorë.

Ditën e sotme, Hima është larguar, teksa në vendin e saj u caktua Jurgen Pilkati. Ajo u komandua në këtë institucion 4 ditë më parë, pas largimit të Bilal Aliaj, që u dorëhoq rreth një javë më parë.

Si është historia e këtij institucioni, që brenda 9 muajsh ka ndërruar 6 drejtorë?  Bilbil Aliaj zëvendësoi në këtë post Taulant Canametin, drejtuesin e komanduar që qëndroi në krye të Kadastrës së Vlorës për rreth 4 muaj, pas dorëheqjes të bordit drejtues. Para Canametit në krye të Kadastrës ishte  Elona Hodaj, e cila mori detyrën më 19 shtator. Shkak i largimit të drejtuesve të Kadastrës së Vlorës është bërë një vendim i Gjykatës së Lartë për një pronë në bregdet në Jalë.

Para Hodajt në krye ka qenë Alteo Nazeraj, një nga punonjësit e Kadastrës që ndenji vetëm 10 ditë në detyrë, ku ish-drejtori Florian Almadhi kishte kërkuar hetim për tjetërsim pronash. Florian Almadhi dha dorëheqjen pas 5 muajve në detyrë, ndërsa së bashku me të janë shkarkuar n/drejtori dhe tre specialistë të institucionit më 9 shtator 2019.

Në datën 11 shtator zbarkoi në këtë institucion anti-krimi ekonomik, ndërsa në hetim u  vendosur 23 punonjës, pasi akuzohen se kanë tjetërsuar pronën e një personi në Jalë duke ia kaluar një tjetri. Report Tv siguroi edhe një urdhër, që ish-drejtori Almadhi në 25 qershor 2019 lëshoi për një hetim për 21 specialistë lidhur me tjetërsimin kësaj prone. Mes specialistëve të hetuar ishte dhe Alteo Nazeraj.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 03/06/2020 01:18

  <<AI TJETRI QE KA MARRE PRONEN PASI E TJETERSOI>> paska ose ushtare te forte,ose para sa te trembe o bleje nje administrate te tere.Mlidhini keta te dorehequr dhe hetuesia o SPAKU te gjejne emeruesin e perbashket qe I ka bere te dorezohen e te fillojne arrestimet.

  Përgjigju
 • Ervin Pjero: 02/06/2020 14:00

  Problemi nuk eshte te drejtusit e kadastres po te urdhrat qe u japin nga lart dhe nuk mund te zbtohen se do shkojne ne burg pastaj.Asnje nuk ka per te qendruar gjate ne kete institucion.

  Përgjigju
 • Vlora: 02/06/2020 09:52

  Ja ky eshte shteti qe ndertoj Rilindja. Shtet bandash. Ky eshte epilogu me ideal i qeverise se rilindjes.

  Përgjigju
  • Titi: 02/06/2020 16:56

   Vlora Te pershendes tani fole bukur dhe sakt ,jam i vetedishem qe vlora eshte mberthyer nga bandat e te forteve si ne kadaster bashki etj ,sepse kane mbeshtetjen e politikes e prokurorise gjykates,..halli na ka zene te gjitheve por per deri sa nuk ka gjyqesi keshtu kemi per tu ngelur,,e vetmja gje qe na shpeton eshte te behemi bashk te shporrim te gjithe politikanet e vjeter..

  • Vlora: 02/06/2020 15:41

   Titi te pershendes, Jane te verteta ato qe thua per qeverine e perpara 2013. Mund te kete qene edhe me keq. Por ajo eshte kohe e kaluar tashme. Ne duhet mos t'i pranojme keto standarte kaq te uleta qe na ofrojne qeverite. Ketu ju besoj e dini shume mire se cfare po ndodh?! A eshte e pranuehsme per nje vend normal. Nqs e quan te pranueshme per standartin tend, atehere ok. Une e quaj te papranueshme qe hipoteka e Vlores te behet arene e luftes se bandave: Banda e Qeverise me bandat e Vlores. Te uroj gjithe te mirat i nderuar! Vlora e zhgenjyer!

  • Titi: 02/06/2020 14:20

   Ishte me mire kur e kish Pd mjafton te takoje sekserin dhe te mbaronte pune,mund te futeshe edhe ne arkive te grisje dosjen dhe te fusje tenden,beje ca te donte trapi brenda,kullotat i ketheje ne truall etj etj...po si jeni te gjithe nje soj ju te saliut, e quani demokraci po te beshe cfare te duash..

 • Nard: 02/06/2020 09:45

  Ku eshte problemi ktu se spo e kuptoj. Ca problemi ka menpronat ne vlore qe ikin kta? Mos behet llaf per ndonje vjedhje per truall buze detit? Di ndonjeri ndonje muabet?

  Përgjigju
 • Ram Faqeziu: 02/06/2020 09:05

  Ndjen ndonje lloj turpi Ram Faqeziu per kete situate. E sfidoj Ramen te gje rilindasin me te ndershem ne Vlore per ti dhene fund kesaj komedie...por rilindasi me i ndershem e kurve me 100 dashnore....

  Përgjigju
  • Labi: 02/06/2020 13:11

   Te dhjefsha ty e shtetin qe ngriten ata b...q e sali kriminelit

 • Sondazhi i ditës:

  Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Rusia kërkon garanci për moszgjerimin e NATO-s në lindje