Vranë 14 kangurë me makinë në Australi, policia arreston 2 adoleshentë

Një prej kangurëve të mbijetuar

AUSTRALI- Dy 17-vjeçarë janë arrestuar nga policia australiane pasi akuzohen se kanë vrarë me makinë 14 kangurë. Ngjarja ndodhi në një qytet bregdetar në jug të Sidneit.

Adoleshentët akuzohen për rrahje e vrasje të kafshëve dhe do të dalin në gjyq muajin e ardhshëm. Sipas ligjit të Uellsit të Ri Jugor, çdo kush që akuzohet për keqtrajtimin e kafshëve dhe vrasjen e tyre mund të përballet deri me 5 vjet burg ose me një gjobë prej 15,000 dollarësh.

Dy foshnje kangur ishin në mesin e kangurëve të vrarë, ndërsa një i tretë që u plagos, u gjet nga një banor vendas ditën tjetër dhe iu dha ndihma e nevojshme.

Shërbimi i shpëtimit të kafshëve të egra ËIRES tha se ishin të tronditur nga ngjarja.

Mesatarisht, rreth 50.000 ankesa për keqtrajtim ndaj kafshëve hetohen nga RSPCA në Australi çdo vit. Kangurët janë një kafshë që shihet zakonisht në rajon, në bregdetin jugor të shtetit.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Varianti omikron, Franca shtrëngon masat anti-COVID! Çfarë i duhet udhëtarëve për të kaluar kufirin dhe a do t’i nënshtrohen karantinës të pavaksinuarit?!