Vranë snajperistin kurd që luftoi kundër ISIS, dënohen me nga 19 vite burg 2 shqiptarët në Angli

Dorjan Pirija, Qazim Marku dhe viktima Hamaëand Ali Hussain

2 shqiptarë, Qazim Marku dhe Dorjan Pirijan, janë dënuar me nga 19 vite burg pasi vranë në vitin 2019 snajperistin kurd, Hamawand Ali Hussain.

Dy shqiptarë dhe një bashkëpunëtor i tyre kurd pasi ekzekutuan babain e 2 fëmijëve, në një shtëpi me tarraca në Hartlepool, në shtator 2019. Vendimi është marrë nga Gjykata e Teesside.

Z. Hussain kishte ardhur në Mbretërinë e Bashkuar në 2005 dhe ishte një shtetas britanik. Ai ishte gjithashtu një trafikant kanabisi.

Prokuroria tha se nuk kishte ndonjë motiv të qartë për vrasjen, por policia tha se beson se viktima kishte bërë armiq në nëj grup trafikantësh shqiptarë të drogës. Një tjetër shqiptar, Anxhelo Xhaferi, 24 vjeç, u la i lirë.

Hamawand Ali Hussain para se të vinte në Britaninë e Madhe kishte luftuar kundër ISIS. 

Viktima Hamaëand Ali Hussain

1616762281_dorjanpirijaqazimmarku.jpg

Dorjan Pirija dhe Qazim Marku

K.T./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • Iris: 27/03/2021 00:02

  Te luftosh kunder e t'i mbijetosh ISIS,e te vritesh nga dy krimba bajgash,eshte kulmi!!!

  Përgjigju
 • Ndue: 26/03/2021 22:04

  PS sipas kohes që po kalojmë,PD me menyren e dalur boja,fshatareske,kur flet i madhi aktor Ndrenika ne duhet të ndigjojm,smund ti japim mend atij,Ai na ka dhanë gjithmon kenaqesi,respekt.

  Përgjigju
  • Alooooo: 26/03/2021 23:13

   Respekt, komplet jashte loje por respekt.×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja