Ekzekutimi i Briken Sanajt te Kodra e Diellit në Tiranë, arrestohet në Kosovë bashkëpunëtori në krim! I dha makinën vrasësit

TIRANË- Një prej bashkëpunëtorëve në vrasjen e Briken Sanajt te kodra e Diellit në Tiranë është arrestuar. Gazetari i Report Tv, Sokol Dema ka mësuar se Gjelosh Krasniqi, 49-vjeç është arrestuar në Pejë të Kosovës. Krasniqi është vendosur në ‘arrest me burg’ për 48 orë, ndërsa prokuroria do kërkojë ‘arrest me burg’ për 30 ditë, siç e parashikon Kodi Penal në Kosovë. Më pas do të kryhen procedurat me Ministrinë e Drejtësisë në Tiranë për ekstradimin e tij. Ndërkohë në pranga ka rënë edhe një person tjetër në Pejë, i cili ka ndihmuar Gjelosh Krasniqin të strehohet për t’iu shmangur arrestimit nga policia.

kërkim për vrasjen e Sanajt janë ende edhe dy persona, autori i dyshuar Vladimir (Valmir) Kola, si edhe një tjetër bashkëpunëtor në krim Kened Antoni. Kened Antoni, 25-vjeçari nga Peja ka shitur automjetin ‘Mercedes Benz’ që u përdor për ekzekutim. Më 24 tetor kreu procedurat e shitjes për Gjelosh Krasniqin, 49-vjeçar nga Peja. Po në këtë datë, 6 ditë para vrasjes, e kanë futur makinën në territorin e Shqipërisë dhe ia kanë vënë atë në dispozicion Vladimir Kolës i cili e ka përdorur automjetin për realizimin e vrasjes së Briken Sanajt.

Ata e kanë kaluar mjetin në mënyrë të rregullt në pikën kufitare të Morinës dhe shitjen e kanë bërë në një lokal në Shëngjin. Kjo është provuar nga kamerat e sigurisë së lokalit. Më pas, makinës i janë mbivendosur targa të vjedhura. Lëvizjet e Briken Sanajt nga ambientet e një lokali në Shëngjin pas dasmës së shokut të tij janë sinjalizuar nga një tjetër person i cili ndodhej gjithashtu në dasmë.

Si ndodhi vrasja
Të paktën katër persona dyshohet se morën pjesë në atentatin e 30 tetorit. Vepruan me saktësi dhe duket se nuk kanë lënë gjurmë në duart e policisë. Dy atentatorët u futën në rezidencë pasi çanë rrethimin e jashtëm, e qëlluan nga një distancë të afërt, nga një vend poshtë një peme ulliri.

Të ndihmuar nga një person i tretë, u larguan me shpejtësi me makinën tip “Mercedez Benz”, të cilën e dogjën. Personi i katërt ka pasur rol vëzhgues. Mënyra se si është ruajtur derisa të mbërrinte brenda rezidencës “Kodra e Diellit” dhe hyrja e autorëve nga rrethimi i pasmë i bind hetuesit se ishin vrasës profesionistë dhe me pagesë.

Itinerari që ndoqën autorët
Pasi dolën në Unazë, vijuan përmes ish-sheshit “Shqiponja” dhe hynë në autostradë, nga e cila hynë në rrugën dytësore pranë një qendre tregtare dhe disa kilometra më tej dogjën makinën në Qafë-Kashar, në afërsi të një biznesi pllakash. Një person tjetër i largoi. Targat e makinës tip 'Benz' i përkasin shtetasin Luan Qanushi, të cilat ishin të vjedhura. Brenda makinës janë gjetur dhe armë tip kallashnikov. 

Plagosja në vitin 2012
Briken Sanaj dyshohet se u vra për plagosjen e kryer 10 vite më parë nga vëllai i viktimës, Antonio alias Renato Sanaj, për një vajzë. Në atë kohë, Renato qëlloi dhe plagosi Gentian Kolën. Dy familjet në Lezhë u futën në gjak dhe tentativat për pajtim ishin të pasuksesshme.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:28
Vrasja e Briken Sanajt, arrestohet në Pejë edhe personi që strehoi Gjelosh Krasniqin

1667227687_WATERMARKREPORTtv.00302105.Still011.jpg

Pas arrestimit të Gjelosh Krasniqit, bashkëpunëtor në vrasjen e Briken Sanajt në Tiranë, është arrestuar në Pejë një tjetër person. Ai akuzohet se ka strehuar Krasniqin në banesë gjatë kësaj kohe që ishte në kërkim.

Ora 11:13
Del FOTO, ja kush është 49-vjeçari i arrestuar në Kosovë për vrasjen e Briken Sanajt

1675246367_gjeloshkrasniqi.jpg

Gjelosh Krasniqi është 49-vjeçari i arrestuar në Pejë të Kosovës për vrasjen e Briken Sanajt në Pejë të Kosovës. Report Tv ka siguruar foton e Krasniqit.

SI.E./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Macoku: 01/02/2023 13:15

    Si mijt do kapen nje nga nje

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se miratimi i rezolutës e bën më efikase luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Autoritetet iraniane rrisin shtypjen ndaj zërave kritikë pas vdekjes së Raisit

Autoritetet iraniane rrisin shtypjen ndaj zërave kritikë pas vdekjes së Raisit