Vrasja e gazetarit Kashoggi, Turqia kërkon ekstradimin e 18 sauditëve

Gazetari saudit Jamal Khashogi

18 sauditë po heton me akuzën për "vrasje të qëllimshme me paramendim" dhe torturë ndaj gazetarit Jamal Khashoggi. Zyra e prokurorisë së Stambollit ka paraqitur një kërkesë Arabisë Saudite për ekstradim e të dyshuarve. Por ministri i Jashtëm saudit, Adel Al-Jubeir raportoi se kërkesa do të mohohet. Ndërkohë Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis foli ashpër të shtunën për vdekjen e bashkëpunëtorit të Uashington Post, Jamal Khashoggi, komentet e tij më të forta deri më tani në një polemikë që ka tendosur lidhjet midis SHBA-ve dhe Arabisë Saudite.

Turqia kërkon ekstradimin e 18 sauditëve për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi. Ata do të hetohen për vrasje të qëllimshme me paramendim dhe torturë ndaj kritikut saudit të Uashington Post. Ka qenë zyra e prokurorisë së Stambollit që i ka paraqitur një kërkesë Arabisë Saudite për ekstradimin e të dyshuarve, tha një zyrtar i lartë turk për CNN. Pas kësaj kërkese ka reaguar ministri i jashtëm saudit Adel Al-Jubeir, i cili është shprehur se ajo do të mohohet.

Duke qenë se shtetasit e dyshuar janë arabë sauditë dhe janë arrestuar në vendin tonë, edhe hetimi po bëhet në këtë vend dhe do të ndiqen penalisht në Arabinë Saudite.

Ministri i Jashtëm saudit,  Adel Al-Jubeir.

Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman në një deklaratë të bërë në Riad ka theksuar se do të vendosen para drejtësisë përgjegjësit për vrasjen e gazetarit në konsullatën saudite në Stamboll dhe se mbretëria do të zbatojë të gjitha rregullat e nevojshme dhe do të hetojë ngjarjen.

Riadi vazhdon të pohojë se as princi Salman dhe as mbreti nuk ishin në dijeni të operacionit për vrasjen e Jamal, i cili ishte një kritik i qeverisë saudite dhe shkruante për “The Uashington Post”. Prokuroria publike e Arabisë Saudite tha të enjten se vrasja e Khashoggi ishte e paramenduar. Arabia Saudite fillimisht tha se gazetari saudit ishte larguar nga konsullata në Stamboll më 2 tetor, por më vonë deklaroi se ai kishte vdekur gjatë një përplasje me zyrtarët sauditë. Nuk është anashkaluar ndërkohë kjo çështje as nga SHBA.

Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis foli ashpër për vdekjen e bashkëpunëtorit të Uashington Post, Jamal Khashoggi.

Vdekja e Khashoggi në një strukturë diplomatike "minoi stabilitetin rajonal" dhe duhet të na "shqetësojë të gjithë ne.

Sekretari i Mbrojtjes, Jim Mattis.

Këto mund të cilësohen komentet e tij më të forta deri më tani në një polemikë që ka tendosur lidhjet midis SHBA-ve dhe Arabisë Saudite. Ndërsa nuk fajësoi Arabinë Saudite, ai paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara do të merrnin masa shtesë kundër atyre që mund të ishin përfshirë në vrasje.

Ai gjithashtu vuri në dukje vendimin e Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo për të revokuar vizat tek ata që mund të jenë implikuar. Ai  nuk përmendi sundimtarin de facto të mbretërisë, princit të kurorës Mohammed bin Salman, i cili po përpiqet të modernizojë ekonominë dhe shoqërinë e vendit, ndërkohë që godet disidentët. Vdekja e Khashoggi, ka shkaktuar kritika ndërkombëtare ndaj Arabisë Saudite dhe ka komplikuar marrëdhëniet Uashington-Riad.

//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Aksidenti tragjik me 10 viktima, Kurti mbërrin në Kroaci