Vrasja e gazetarit në Greqi, Von der Leyen: Akt i neveritshëm! Evropa qëndron për liri dhe ajo e shtypit është më e shenjta

Ursula von der Leyen

1581962588_ursula.jpg

“Vrasja e një gazetari është një akt i neveritshëm, frikacak”, kështu është shprehur Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, në reagimin e saj për ekzekutimin e gazetarit grek, George Karaivaz.

“Evropa qëndron për liri. Dhe liria e shtypit është mbase më e shenjta nga të gjitha. Gazetarët duhet të jenë në gjendje të punojnë të sigurt. Shpresoj se kriminelët do të sillen para drejtësisë së shpejti”, shkroi Ursula von der Leyen.

Edhe nënkryetari i Komisionit dhe Komisioneri për Vlerat dhe Transparencën, Viera Jurova, kërkon drejtësi për vrasjen e George Karaivaz.

“Jam thellësisht i tronditur nga raportet se gazetari George Karaivaz u qëllua në Athinë. Mendimet e mia janë me familjen dhe kolegët e tij. Drejtësia duhet të bëhet dhe siguria e gazetarëve duhet të garantohet.”

Më herët, zëdhënësja e qeverisë, kanë bërë deklarata të forta në lidhje me vrasjen me gjakftohtësi të gazetarit.


Lajmi kryesor:

Qëllohet me 6 plumba në hyrje të shtëpisë, humb jetën gazetari grek i kronikës, Karaivaz


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Nishani në Repolitix: Mesazhi i Berishës për të marrë drejtimin e PD është për anëtarësinë, partia po shkon keq e më keq