Vrasja e Klodjan Rashës, Gjykata dënon me 15 vite burg ish-efektivin e 'Shpiponjave' Nevaldo Hajdaraj! Babai i viktimës: Kjo nuk është drejtësi

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 15 vite burg Nevaldo Hajdarajn, i cili u shpall sot fajtor për vrasjen e Klodjan Rashës. Ish-efektivi i Shqiponjave do të kryej vetëm 10 vite burg, për shkak se ka përfituar gjykim të shkurtuar duke iu ulur 1/3 e dënimit.

Gjatë seancës së sotme, avokati i Hajdarajt kërkoi ndryshim të veprës penale, nga vrasje me dashje në "Vrasje në tejkalim të mbrojtjes së nevojshme" si dhe kërkoi që i riu të dënohet në minimum, kërkesë që nuk u pranua. Ndërkohë që vetë Hajdaraj nuk foli gjatë seancës.

Dënimi i dhënë për Hajdarajn nuk ka përmbushur kërkesën për drejtësi të babait të Klodjan Rashës, i cili, i emocionuar, u shpreh pas seancës se gjykimi i shkurtuar u dha 'me një të rënë të lapsit'. Vrasjen e të birit ai e quajti 'makabritet", ndërsa tha para mediave se ai që kreu vrasjen 'u vesh me petkun e viktimës'.

Klodian Rasha, u vra në orët e mëngjesit të 8 dhjetorit, ndërsa u qëllua nga një distancë prej 5 metrash largësi nga ish-punonjësi i policisë, Hajdaraj. Pamjet filmike kryesore të sekuestruara nga prokuroria e Tiranës, tregonin qartë veprimin e policit, i cili duket se u pozicionua për të qëlluar me armën e shërbimit në drejtim të personit që ai po ndiqte. Në filmim, sipas grupit të hetimit, dallohet se viktima është larguar me vrap. Ndërkohë nga një distancë shumë e afërt prej 5 metrash, polici i pozicionuar i shtrirë në trotuar ka hapur dy herë zjarr drejt tij.

Hajdaraj u arrestua menjëherë, fillimisht me akuzën e vrasjes në kapërcim të kufijve të mbrojties së nevojshme, por hetimet zbuluan se vrasja është bërë me dashje dhe se mund të ishte evituar.

Vrasja e Rashës pasoi një valë protestash dhe tensionesh politike, duke çuar edhe në dorëheqjen e ish-ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj dhe në vendin e tij u emërua Bledi Çuçi.  

25-vjeçari Klodjan Rasha u shpall Dëshmor, ndërsa familjes ui lidh pension i përhershëm.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:49
Vendimi për Nevaldo Hajdarajn, babai i Klodjan Rashës: Kjo nuk është drejtësi, krimineli u vesh me petkun e viktimës

 

Babai i Klodjan Rashës, Qazim Rasha, pas vendimit të marrë sot nga gjykata, i emocionuar është shprehur se kjo nuk është drejtësi. Sipas tij gjykimi i shkurtuar u dha me një 'të rënë të lapsit'

"Ju falënderoj nga zemra për punën e mrekullueshme që keni bërë. Falënderoj nga zemra të gjithë ata që kanë trokitur në shtëpinë time këto 216 ditë. Falënderoj të gjithë ata që dolën në sheshet e Tiranës dhe të gjithë botës për Nevaldon.

Kjo nuk ishte një vrasje e zakonshme, por një makabritet që e kreu një sekt që çfarëdolloj epiteti mund t;'i vësh vetëm se njeri nuk i thua dot. Ai që ti paguan me taksat e tua vret djalin e ri në mes të natës.

Ai kreu vrasjen u vesh me petkun e viktimës, kjo nuk mund të quhet drejtësi. Kjo njollë e zezë duhet t'i hiqet jo mua që kam varrosur gjallin por të bëhet shembull që të kenë të gjithë kujdes për të ruajtur fëmijët e tyre.

Si mund të quhet drejtësi kur gjithçka ishte e qartë dhe duhej bërë shembull. Iu dha me një të rënë të lapsit gjykimi i shkurtuar me një të dhënë të lapsit. Me këtë lloj drejtësie askush nuk e gjen drejtësinë", tha ai.

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tralala zura nje gale: 14/07/2021 17:26

  O Qazim ore Qazim dil vete dhe behu trim.

  Përgjigju
 • Tobestrafkulla: 14/07/2021 17:13

  Ke te drejt qe nuk esht drejtesi. Saliu do e bente deputet.

  Përgjigju
 • Scutari: 14/07/2021 16:39

  Vetëm viktima dhe polici e dinë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë!! Të tjerët ngatërrohen kot sepse u ushqehen opinionet nga media-kazan dhe ata që hanë nëpër kazane pastaj i besojnë!!

  Përgjigju
 • Bubazheli doganes: 14/07/2021 12:13

  Ngrihu o popull ta shpirrin kancerin me emrin edvin rama. Ngrihuni se eshte koha duhur. Kta duhen zhdukur nga faqja dheut siç bene baballaret e tyre me kete popull 50 vjet.

  Përgjigju
  • polici eshte hero: 14/07/2021 16:28

   kur shtypeni si miza ne rruge nga pijanect apo kur kercet arma nga kafshet ne hotele e neper plazhe apo rruge kerkoni policine..

  • Beni: 14/07/2021 15:34

   E hengre byrekun e shqupit ti o zheli?

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Kryeministri hungarez: Sanksionet e BE-së ndaj Rusisë kanë dështuar

Kryeministri hungarez: Sanksionet e BE-së ndaj Rusisë kanë dështuar