Vrasja e Klodjan Rashës, Rama: Po të mos isha në këtë rol, do kisha dal të protestoja edhe unë paqësisht

Kryeministri Rama tha se po të mos ishte në rolin e tij drejtues, do të kishte dalë të protestë edhe ai qetësish pasi rasti ishte një motiv i fortë për të nxjerrë njerëzit në protestë. Por kryeministri shtoi se dhuna ndaj policisë dhe thyerja e xhamave e shkatërrimet nuk janë pjesë e motivit për të cilën u ngrit protesta, por zhurmë e një pakice "që përzien përditë zorrët e këtij populli përmes mjeteve që ka".

"Urdhrat dhe thirrjet e  policisë nuk mund të diskutohen, ata duhet vetëm të zbatohen. Do të shohim se kush e sponsorizon dhunë , është ose pjesë e amnistuesve pa kushte të masakrës së 21 janarit, ose pjesë e një axhende politike, për shkak të së cilës policia e shtetit ka vuajtur kaq shumë ndër vite.  Policia e Shteti është një nga shëmbëlltyrat më kuptimplota të ndryshimit në këto vite. Është goditur policia e shtetit, pasi ajo nuk është më fare e pushtetit, Një pakicë që arrin të bëjë zhurmën dhe të përziejë përditë zorrët e këtij populli përmes mjeteve që ka. ky nuk është opinioni publik. Fati ynë i madh është që jemi pjesë e një populli shumë të mençur që nuk merret dot për budalla. Pse ndodhi protesta? Protesta erdhi si rezultat i një arsye jashtëzakonisht shumë të fortë, vrasja e një të riu  natën në një situatë absolutisht të pangarkuar me asnjë element apo rrethanë operacioni nga një efektiv policie., kjo është tejet tronditëse për këdo. Po të mos isha në këtë rol do kisha dalë edhe unë në protestë jo për të gjuajtur policinë me gurë, apo thyer xhamat. Kur shoqëria reagon si një familje, sepse një anëtarë  i një familje të madhe. Gjëja më e natyrshme në një vend demokratik është se shoqëria mblidhet dhe reagon për të thënë se bashkësia jonë është këtu dhe po ju shikon", tha Rama.  


Lajmi kryesor:

Prezantohet ministri i ri i Brendshëm, Bledi Çuçi! Rama: Protestat? Ka nevojë për reflektim! Mbase jemi i vetmi vend ku ka më shumë policë të plagosur se protestues


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?



×

Lajmi i fundit

Kallëzimi i Metës ndaj Autoritetit të Dosjeve, prokuroria nuk nis hetimet: S’ka vepër penale

Kallëzimi i Metës ndaj Autoritetit të Dosjeve, prokuroria nuk nis hetimet: S’ka vepër penale