Ekzekutimi i Pjerin Xhuvanit, dosja shkon në gjyq! Arbër Paplekaj akuzohet për vrasje, 2 zv.drejtorët e policisë dhe 6 efektivë për shpërdorim detyre

Ekzekutimi i Pjerin Xhuvanit, dosja shkon në gjyq! Arbër Paplekaj akuzohet për vrasje, 2 zv.drejtorët e policisë dhe 6 efektivë për shpërdorim detyre

Albert Nushi,Arbër Paplekaj dhe Nikollaq Palla

Prokuroria e Elbasanit ka përfunduar hetimet për ngjarjen e rëndë që ndodhi vetëm pak ditë para zgjedhjeve të 25 prillit 2021. Pjerin Xhuvani mbeti i vrarë në Elbasan pasi u qëllua me armë nga Arbër Paplekaj, shoqëruesi i kreut të listës së Partisë Demorkatike, Gazmend Bardhi. Prokuroria ka dërguar për gjykim dosjen e Arbër Paplekës për akuzën e vrasjes dhe dy zv.drejtorët e policisë Nikollaq Pallën, Albert Nushin dhe 6 policët e forcave 'Shqiponja' për shpërdorim detyre. Ndërkohë hetimet vijojnë për Kelmend Xhaferin për akuzën e vrasjes për policin Riza Mujaj për shpërdorim detyre.

Prokurorët e çështjes Ritvan Suka dhe Platin Alicka kanë pushuar akuzat për armëmbajtje pa leje, tentativë vrasje të punonjësve të policisë, vjedhje me dhunë dhe heqje e paligjshme e lirisë për Arbër Paplekaj si dhe pushojnë akuzën e heqjes së paligjshme të lirisë për të gjithë anëtarët e strukturës për mbrojtjen e votës, Arjan Hoxha, Erjon Demushi etj.

Nga ngjarja e 21 prillit, të plagosur mbetën edhe katër persona të tjerë, Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani, Eltjon Bodinaku dhe Xhensila Sota ( punonjëse e policisë). Paplekaj pranoi krimin dhe u vetëdorëzua në Repartin e Forcave RENEA në Tiranë duke thënë se qëlloi për vetëmbrojtje pasi u qëllua më parë nga persona që sipas tij po blinin vota. Ngjarja zbuloi edhe skandalin e PD-së për ngritjen e një grupi të armatosur, të vetëshpallur Struktura për Mbrojtjen e Votës, ku një pjesë e mirë e anëtarëve të së cilës rezultuan persona të njohur edhe për strukturat ligjzbatuese në vend. Këtë e bëri publik me zë dhe me figurë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi duke bërë me dije se Arbër Paplekaj që vrau Xhuvanin te paarmatosur, ishte pjesë e kësaj strukture.

Roli i Albert Nushi dhe Nikollaq Palla në vrasjen e Pjerin Xhuvanit

Albert Nushi dhe Nikollaq Palla kanë qenë të parët që kanë mbërritur në vendin e ngjarjes, atëherë kur kishte nisur konflikti verbal mes Strukturës së Armatosur të PD-së dhe Pjerin Xhuvanit. Kjo strukturë pretendonte se Xhuvani po blinte votat në favor të PS-së, prandaj kishin njoftuar policinë. Më pas, përplasja me armë nisi në sy  të Nushit dhe Pallës. Në dëshminë e publikuar më herët në media, ato kanë dhënë sqarime se si nisi konflikti i armatosur.

Kush është Albert Nushi, ish zv.drejtori i Policisë së Elbasanit, i përfshirë edhe në dosjen ‘Babale’

Dëshmitarët në vendin e ngjarjes deklaruan aso kohe se Albert Nushi, si edhe disa vartës të tij, u larguan me vrap, sapo ndërmjet palëve në konflikt nisi debati, i cili përfundoi me përdorimin e armëve. Raportohet se një nga grupet në momentin kur ndodhi përplasja me armë, i kanë vënë fillimisht pistoletën në kokë nëndrejtorit të Policisë së Elbasanit për Rendin, Nikollaq Palla. Ky informacion i publikuar nga mediat ende nuk ka një konfirmim. Sipas mediave këtë veprim e kanë parë të gjithë policët që ishin prezent në ngjarje dhe asnjëri nga policët nuk ka reaguar.  Edhe në dëshminë e tij Nikollaq Palla nuk e ka treguar këtë fakt dhe akuzohet për deklarim të rremë dhe shpërdorim detyre. Ndërkohë, Nushi ka rezultuar edhe në dosjen Babale. Ai ka deklaruar para trupit gjykues se njohja e tij me Fredi Alizotin vinte për shkak të detyrës, dhe se ai i kishte rrëfyer se ka interpretuar zërin e vëllait të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafa, Geron apo Agron Xhafës në përgjimet e dosjes 'Babalja'. Ai është shprehur se me Alizotin nuk ka komunikuar më shumë se 3 herë përmes telefonit.

Si ndodhi ngjarja

Vrasja e Pjerin Xhuvanit u regjistrua më 21 prill pak ditë para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, ku Xhuvani u qëllua me armë nga Arbër Paplekaj, shoqëruesi i kreut të listës së Partisë Demorkatike në këtë qytet, Gazmend Bardhi. Të plagosur mbetën edhe katër persona të tjerë, Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani, Eltjon Bodinaku dhe Xhensila Sota ( punonjëse e policisë). Paplekaj pranoi krimin dhe u vetëdorëzua në Repartin e Forcave RENEA në Tiranë duke thënë se qëlloi për vetëmbrojtje pasi u qëllua më parë nga persona që sipas tij po blinin vota.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Armando: 27/07/2022 17:02

  E sa gjynah per ate qe vdiq,se sa per Arbrin vec te lexonte ishte dhe te krekosej se i zoti ska qen,ti rroj partia per punet qe i gjente.Ska gje o Arber shiko burgun tani se lavet hakat e shum njerzve qe meqense kishe pun te till u beje keq.Por me shum me gezon fakti qe gruaja jote do rrisi femijet e vetme se do laj hakat e motres se saj.E Arbri ti dhe dhe ajo kelyshja gruaja jote i lat hakat per cfare bete ndaj kunates sate.Ishalla ze mend ti tani dhe ajo kelyshja qe e kan fshehur ne tropoj.

  Përgjigju
 • E drejta: 26/07/2022 01:37

  Pjerin Xhuvani nuk eshte vrare nga Arberi! Miq! Arberi eshte nga qitesit me te mire ne Ballkan! Nese do te donte te vriste duke pasur parasysh aftesite e tij do ishin tre kater te vdekur aty!!! Prokuroria te beje hetimet siç duhet! Besoj qe Pjerini eshte vrare me armen tjeter qe eshte perdorur aty dhe nuk eshte gjetur!!!! Prokuroris nuk duhet ti bjere shkurt gjerave!!!!!!!! Hetim i thelluar dhe do dale qe e kane vrare te tjeret qe kane qelluar aty kunder Arberit! DREJTESI!!!!!

  Përgjigju
  • Armando: 27/07/2022 17:10

   Ca qites esht arbri?te lexoj ishte se asgje me teper,ti rroj partia qe zinte pune dhe aty merej me pordhet.Te rrinte rehat te punonte dhe mos ngaterohej me vrasje.Po ishte qites te bente keq motres se gruas me ate gruan e vete.Ja qe laven e hakat e asaj te gjores qe si kishin faj,ej arber kalbu tani ne burg se deshe kunaten ta fusje brenda.

  • Andi: 26/07/2022 10:41

   Nuk flitet me besoj . Besoj qe eshte vrare me armen tjeter . Ti qe flet ke qene pjese e hetimit . Ke analizuar armet ,gezhojat ti prandaj mos flisni kot . Pa diskutimi qe Arbri eshte viktime e politikes dhe e b pambukut nga Kavaja

  • Alfons1: 26/07/2022 10:04

   Ti qe flet me superlativa dhe thua qe arberi ishte qitesi me i mire ne ballkan ,se paske njohur nga afer ne pune por paske pire kafe me te dhe paske degjuar bemat e tij dhe te shokeve te tij qe rrinin ne kafe duke fryre muskujt dhe duke ngacmuar grate e tjereve ne lokale.une qe flas e njoh dhe ja di kapcitetin ,ai ishte shum i mire per mesime por jo per arme por per lende juridike,ai kishte nje mardhenie te frikshme me armen dhe megjithese mundohej ai ishte nje qites shume nen mesataren,ai ishte rrezik me arme ne dore pasi gjuante kuturu nen stres ,dhe nuk ekziston ne bote nje oficer i trajnuar sic thua ti qe i gjuan jo nje por dy plumba nje te paarmatosuri si xhuvani,arbri eshte trembuar dhe i ka gjuajtur atij qe bertiste me fort dhe jo atij qe kishte arme ne dore .kjo eshte e verteta dhe kete e din mire dhe arbri se ne te kundert nuk dorezohej por shkonte kacak ne lekbibaj ashtu si gjyshi i tij .

 • Alfons: 25/07/2022 21:56

  E bre arber djali,e nise punen ne vlore me pas te cuan ne shtepine tende ne shkoder ,me tej ne drejtori te pergjithshme me andej te pergjimet dhe te renea,asnje ste tha pune e mbare ..nje leter se ke firmos per ta derguar ne prokurori..te gjith vendet e punes i ke pas vende pellumbash pa asnje lloj pergjegjesie shkresore ..vetem rrypin dhe pyken..prap nuk u kenaqe ike te ambasada amerikane..por dhe atje nuk tu be mire…pasi kerceve 40 gardhe tu ul nje hy ne b…ne elbasan (vend me tradita ky duhet ta dije ????)..tani mbaro burgun dhe me mend ne koke dhe ul koken e puno kur te dalesh se nuk shtyhet jeta duke u fryre si gjel deti se sdo me dit njeri sot sa i forte je..i forte eshte ai qe eshte me edukate dhe con rrogen te shpia dhe kujdeset per femijet e tij..nejse te uroj dalje te shpejte nga burgu per femijet e tu dhe te kritikoj sjelljen se per brenda je cun flori me zemer te bardhe.

  Përgjigju
  • Armando: 27/07/2022 17:14

   A te pifsha dollin or burre per cfare the,dukesh qe e njeh mire Arbrin.Fryej si gjel ku esht tani.

 • Andi: 25/07/2022 20:05

  Çfare komisari, Niko Palla, ky ka probleme mebiemrin.

  Përgjigju
 • Meti Tirane: 25/07/2022 17:24

  Per mendimin tim gjithe fajet i ka policia DVP, Elbasan, e cila ka per detyre "menaxhimin e procesit para gjate dhe pase zgjedhjeve" pikerishte dy zevendesdrejtoret, te cilet jane nen hetim per shperdorim detyre, pasi me veprimt dhe mos vperimet e tyre dhe me bindjet eksteremishte te majta polike, jo vetem nuk kane marre masa per parandalimin e ngjarjes, por nuk kane pranuar te venin kontrollin e mjetin BMW, te banadave te Elbasanit, e cila eshte hapur vetm pasi kane ardhur perforcime nga DPPSH, ku pase hapjes dhe kontrollit te saje jane sekuestruar materiale kompromentues si leke, lista votuesish shkpinje gome karta identiteti e tej...

  Përgjigju
 • Pano: 25/07/2022 17:16

  E maloket e varfer. I beri Saliu mish per top si gjithnje. Kur do merrni vesh o gdhenj?

  Përgjigju
 • Arber krimineli: 25/07/2022 16:01

  Ishalla burg perjet o arber se ishe mir me gru e femi te shpia , ca deshe qe shkon ne elbasan vret njerz per politik ?? Qe vret njerz per gaz bardhin ?? Burg perjet ishalla e te vij gazi ne burg te q.. ne b ....

  Përgjigju
  • Oj julie mos qaj: 26/07/2022 08:29

   Oj jule robq ishte ai ,ai bashk me familjen e vet, hajduta pa limite ahahahahah vk dava krvsh kushedi ca ka dash per te perfitu per vete e ka dash te iki te baj si tifoz, kshu ka ba gjith jeten ky , ska gje rendsi ka qe ja trasheguar profesionin familjarve hahahah

  • O juli: 25/07/2022 19:24

   O te q ... ropt . Ca donte ky nga tropoja me elbasan ??? Si vret ky nje njeri pa arme ne dor ??? Po te ishte baba jot ca do thoje ??? Ky te kalbet ne burg ishalla dhe kurr hajer mos baft . Dhe marrshin hak ku ti djegu me shum

  • Vin: 25/07/2022 18:55

   Po pra moment eshte thoni ju po parandaj ndryshon njeriu nga kafsha qe te llogjikoj.

  • Juli: 25/07/2022 18:16

   Cuna si Arberi njehere ne 100 vjet lind nena , po ti je b… q qe mallkon si kurve.

  • Andi: 25/07/2022 16:44

   O vella moment asht ai mos mallko kshu se gjynah pastaj nje legen ka vra

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

Steinmeier flet në Kuvend: Ju kemi mbështetur prej dekadash, 70 mijë shqiptarë jetojnë në Gjermani, shkëmbimet tregtare mes dy vendeve janë rritur

Steinmeier flet në Kuvend: Ju kemi mbështetur prej dekadash, 70 mijë shqiptarë jetojnë në Gjermani, shkëmbimet tregtare mes dy vendeve janë rritur