Vrasja e Pjerin Xhuvanit, lirohen 10 anëtarët e grupit të armatosur të PD! Në burg vetëm Arbër Paplekaj, dëshmia: Jam i tronditur

Gjykata e Elbasanit ka lënë në  burg vetëm Arbër Paplekajn, për vrasjen e  Pjerin Xhuvanit në Elbasan, ndërsa ka dhënë masën e sigurisë "detyrim paraqitje" për 10 personat e tjerë të arrestuar, anëtarë të struktrurës së armatosur të PD, e vetëshpallur struktura për mbrojtjen e votës. Paplekaj akuzohet për veprat penale "vrasje", "vrasje e mbetur në tentativë e punonjësve të policisë" dhe "heqje e lirisë me dhunë".

Janë lënë të lirë Arjan Hoxha, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa, Nuredin Kasma, të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Heqja e paligjshme e lirisë së personit e kryer me dhunë në bashkëpunim".

Po ashtu është dhënë "detyrim paraqitje" edhe për Eldjo Bekon, i akuzuar për moskallëzim krimi, ndërsa vijon të jetë në kërkim Kelmend Xhaferri.

 Ngjarja e rëndë u regjistrua më 21 prill, ku Xhuvani u qëllua me armë nga Arbër Paplekaj, shoqëruesi i kreut të listës së Partisë Demorkatike, Gazmend Bardhi. Të plagosur mbetën  edhe katër persona të tjerë, Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani, Eltjon Bodinaku dhe Xhensila Sota ( punonjëse e policisë).Paplekaj pranoi krimin dhe u vetëdorëzua në Repartin e Forcave RENEA në Tiranë duke thënë se qëlloi për vetëmbrojtje pasi u qëllua më parë nga persona që po blinin vota.

Ngjarja zbuloi edhe skandalin e PD-së për ngritjen e një strukture të armatosur, të vetëshpallur Struktura për Mbrojtjen e Votës, ku një pjesë e mirë e anëtarëve të së cilës rezultuan persona të njohur edhe për strukturat ligjzbatuese në vend.

1619421582_1619014307arberpaplekaj001.jpg

Autori i dyshuar i vrasjes Arbër Paplekaj dhe viktima Pjerin Xhuvani

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:32
Vrasja e Pjerin Xhuvanit, lirohen 10 anëtarët e grupit të armatosur të PD, lihet në burg vetëm Arbër Paplekaj

1619015571_arberpepkolaj.jpg

Gjykata e Elbasanit ka lënë në  burg vetëm Arbër Paplekajn, për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan, ndërsa është dhënë masa "detyrim paraqitje" për 9 anëtarët e tjerë të grupit të armatosur të PD. Paplekaj akuzohet për veprat penale "vrasje", "vrasje e mbetur në tentativë e punonjësve të policisë" dhe "heqje e lirisë me dhunë".

Janë lënë të lirë Arjan Hoxha, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa, Nuredin Kasma, të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Heqja e paligjshme e lirisë së personit e kryer me dhunë”në bashkëpunim.

Po ashtu është dhënë "detyrim paraqitje" edhe për Eldjo Bekon, i akuzuar për moskallëzim krimi, ndërsa vijon të jetë në kërkim Kelmend Xhaferri.

Ora 11:00
Zbardhet dëshmia e Arbër Paplekajt: I tronditur nga humbja e jetës së një njeriu! Do jap shpjegime pasi të më ekzaminohet një plagë që kam në dorë

1619014656_arberpapleka002.jpg

Zbardhet dëshmia e Arbër Paplekajt, ish-efektivi i policisë i akuzuar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit. Arbër Paplekaj shprehet i tronditur për humbjen e jetës së një personi, ndërsa thotë se nuk mund të japë shpjegime për shkak të kësaj tronditjeje dhe për faktin se nuk ka dijeni se në ç’rrethana ndodhet familja e tij dhe katër fëmijët.

“Duke qenë se jam tepër i tronditur nga ngjarja e ndodhur për shkak të humbjes së jetës së një personi dhe se nuk kisha menduar ndonjëherë se do të gjendesha në një situatë dhe rrethanë që të rrezikoja jetën e dikujt për shkak se unë jam i trajnuar dhe i betuar për mbrojtjen e jetës së qytetarëve pavarësisht rrethanave ekstreme në të cilat jam ndodhur për të reaguar në mbrojtje të vetes dhe personave me të cilët isha nuk ndryshon dhimbjen dhe tronditjen që kam. Po kështu duke qenë në kushtet e ndalimit dhe nuk kam dijeni se në ç’rrethana ndodhet familja ime dhe katër fëmijët që unë kam për këto arsye unë nuk jam i qetë për të dhënë shpjegime në këto momente. Unë nuk do të jap shpjegime, por kam kërkuar ditën e ndalimit këqyrjen dhe ekzaminimin mjeko-ligjor të një plage të dukshme të cilën e kam në dy gishtat e fundit të dorës së djathtë. Ky fakt është i pasqyruar dhe në regjistrin e mjekut të dhomave të paraburgimit i cili ma ka parë këtë dëmtim dhe e ka regjistruar, por unë nuk e kam lënë të ma mjekojë për shkak se nuk ishte bërë këqyrja dhe ekzaminimi mjeko-ligjor. Kërkoj aktualisht që të kryhet dhe ekzaminimi mjeko-ligjor. Kaq kam për të thënë. Procesverbali pasi u lexua dhe u gjet i rregullt u firmos pa vërejtje”, thuhet në dëshminë e Paplekajt.

 

Ora 10:02
Personat e arrestuar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit mbërrijnë në Gjykatë, RENEA 'blindon' Elbasanin (VIDEO)

Nën masa të rrepta sigurie kanë mbërritur sot në Gjykatën e Elbasanit 11 personat e arrestuar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit. RENEA ka 'blinduar' Elbasanin, ku forca të shumta kanë bllokuar rrugën përpara Prokurorisë dhe Gjykatës.

J.SH./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ish-kryeprokurori Llalla dënohet me dy vite burg, a besoni se drejtësia e re do të ndëshkojë edhe të tjerë zyrtarë të lartë?

Komento

Komente

 • Iris: 27/04/2021 01:18

  Ky terthorazi po kerkon qe familja dhe femijet t'i merren nen mbrojtje,pastaj ka per te filluar te flase,gjithashtu po perpiqet qe plagen e vogel ne dore t'a perdore si justifikim per vetembrojtje,gje qe dhe mund te pranohej ne rast perleshjesh me grushta e shqelma,por kur ne kete rast, eshte perdorur arma e nxehte me pasoja fatale,e ben kete perpjekje nga ana e te akuzuarit dhe avokatit te tij, akoma dhe me qesharake dhe patetike.Lloji dhe madhesia e plages nuk e justifikon perdorimin per vetmbrojtje,jo vetem te automatikut ne kete rast,por as te thikes sikur te kishte qene rasti.

  Përgjigju
 • LORA: 26/04/2021 13:24

  Jam kurioze per rolin qe ka luajtur arber papleka ne 21 lanar 2011. Pa pushtet,ne 21 prill 2021 i mori jeten te ndjerit Pjerin Xhuvani;po kur kishte pushtetin c'mund te kete bere?

  Përgjigju
 • Trapa jane: 26/04/2021 13:16

  Me ben pershtypje nje fakt.-deklaron se "E vrava ne kushtet e vetembrojtjes",se "u ndodha ne situate te veshtire",se"pati shkembin zjarri "etj.por ne fakt as ne makine ,as te viktima,as te drejtuesi i mjetit nuk eshte gjetur arme,pra ne skenen e krimit evidentohen vetem nje arme.prokuroria ne palen tjeter nuk ka gjetur asgje ,vec materiale e elettorale,madje as edhe nje grosh leku.Si mund te justifikohet akuza,dyshim i kur ka lista patronistesh,ka postera por nuk ka leke gjekundi. Atehere ngjarje ka qene e paramenduar.fakti qe jane grup,te armatosur,pjesmarres ne nje veprim te caktuar me pasoja vrasje i ben bashkepuntore ne vrasje.Vendimi i gjukates eshte jo i drejte.Vetem nese jane nisur nga mendimi se behen shume te denuar.por fatkeqsia per trupin gjukues eshte se "pengimi i levizje se lire ",apo verja emrin si te duash,ka sjelle pasoja vrasje dhe plagosur te nje punonjese te policise.pra ata jane bashkepuntore,shkaktare dhe nje eshte ekzekutues.po arme ,sa veta nga keta kane pasur?ku u zhduken?Ne presence te policise?Atehere ka nje lidhje mes kuadrove te policise me ish kuadrot e policise.Ndaj ata kane livadhisur te armatosur dhe ne fund armet jane zhdukur.pergjegjesi e rende per grupi hetimor dhe policine ne Elbasan.DUHEN MARRE MASA TE REPTA NDAJ TYRE.

  Përgjigju
 • sifi: 26/04/2021 12:44

  Meqenese je i trajnuar duhet te kishe vepruar me profesioinalzem dhe jo te vrasesh nje mjek te pa armatosur .Vrasja e tij eshte e pafalshme

  Përgjigju
 • Like: 26/04/2021 11:36

  Ishalla drejtesi per aktin kriminel qe bere. Kriminelet nuk pendohen asnjehere, keshtu qe dhe ti te vuash denimin deri ne nje. Ishalla nuk do te kesh habere ashtu sic nuk do ti shikoj me personat e familjes ai qe ti vrave

  Përgjigju
 • Shoku: 26/04/2021 11:21

  Te ka mesuar avokati bukur por para sea te shkrepje per Bardhin koburen duhet ta pyesje mire marmiten se tani eshte vone te mendosh per familjen dhe femijet,me mire brenda ne qeli se sa i vdekur jashte.

  Përgjigju
 • Edward: 26/04/2021 11:20

  per familjen pyet Gaz Bardhin qe te dergoi aty...ti je nje monster qe per pd vrave, sje shqiptar je paramilitar serb,ti je rritur trajtuar si Salist dhe si Salist do jetosh dhe do vdesesh. Je mbetje rurale...

  Përgjigju
 • undhe ti: 26/04/2021 11:19

  tju rroj partia......te gjatin moret..

  Përgjigju
 • Kasem gahinji: 26/04/2021 10:47

  Nuk shkon ky moment per terroriste.Nuk e kishin nga halli,por se jane mbrojtur si kriminele.

  Përgjigju
 • Endi: 26/04/2021 10:23

  Kur ben dasem fukarai ,cahet daullia i thone nje shprehje. Keta do ngelen ne burg dhe partia e tyre humbi , per te ardhur keq

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Maqedonia e Veriut merr vendimin: Dozë e tretë vaksine për qytetarët mbi 60-vjeç