Vrau 4 policë në 2009, Prokuroria kërkon rikthimin e dënimit me burg përjetë për Dritan Dajtin, Gjykata e Lartë shtyn seancën, zëvëndësohet gjyqtari

Vrau 4 policë në 2009, Prokuroria kërkon rikthimin e dënimit me burg përjetë për Dritan Dajtin, Gjykata e Lartë shtyn seancën, zëvëndësohet gjyqtari

Dritan Dajti, foto arkive

TIRANE- Gjykata e Lartë ka shtyrë seancën për rekursin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda të Tiranës, e cila kërkon dënim me burg përjetë për Dritan Dajtin, i akuzuar për një sërë veprash penale. Shkak është bërë zëvëndësimi i njërit prej gjyqtarëve, në vend të të cilit është caktuar Artur Kalaja.

Tre gjyqtarët e caktuar për rekursin e Dajtit ishin Ilir Panda, Sandër Simoni relator dhe Medi Bici.

Për këtë të fundit, Dritan Dajti kërkoi nga Gjykata e Lartë përjashtimin e tij nga trupa e gjykimit për shkak të papajtueshmërisë me funksionin e gjyqtarit në këtë procedim, kërkesë e cila u mor parasysh dhe u vendos zëvëndësimi me Kalajan

Po ashtu sipas tij, ekzistojnë shkaqe të rëndësishme të njëanshmërisë se tij dhe sepse gjatë ushtrimit të funksioneve ka shfaqur mendimin e tij mbi faktet dhe rrethanat, objekt të këtij procedimi.

“Perjashtimi i gjyqtarit Medi Bici, nga gjykimi i ceshtjes me nr. 52105-00378-00-2019, per shkak te papajtueshmerise me funksionin e gjyqtarit ne kete procedim. Perjashtimi i gjyqtarit Medi Bici, nga gjykimi i ceshtjes me nr. 52105-00378-00-2019, pasi ekzistojne shkaqe te rendesishme njeanshmerise se tij. Perjashtimi i gjyqtarit Medi Bici, nga gjykimi i ceshtjes me nr. 52105-00378-00-2019, pasi gjate ushtrimit te funksioneve ka shfaqur mendimin e tij mbi faktet dhe rrethanat objekt te ketij procedimi.”

Kërkesa e Dajtit u pranua nga Gjykata e Lartë. Gjyqtarja Arbena Ahmeti arsyetoi se Medi Bici nuk rezulton të ketë kryer veprime procedurale më parë. Trupa gjykuese ndërkohë është në proces plotësimi. 

Dritan Dajti u dënua nga shkalla e parë me burgim të përjetshëm për vrasjen e 4 efektivëve Kastriot Feskaj, Altin Dizdari, Sajmir Duçkollari dhe Fatos Xhani, ngjarje e shënuar më 7 gusht të vitit 2009, në Durrës, gjatë një operacioni për arrestimin e tij.

Por, në shkurt të vitit 2019 Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda pranoi kërkesën e Dajtit për gjykim të shkurtuar duke caktuar ndaj këtij të fundit 25 vite burg.

Ndërkohë, vendimi i dhënë nga pesë gjyqtaret e Apelit, Fuat Vjerdha kryetar, Lindita Hoxha, Aleks Nikolli, Petrit Aliaj dhe Skender Damini është ankimuar nga Prokuroria e Apelit e Krimeve të Rënda, e cila kërkon dënimin e Dajtit me burgim të përjetshëm.

Çështja shqyrtohet sot në orën 11.40 në dhomë këshillimi.

S.G/G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 05/06/2024 02:02

  /DIFJFJCJF/,jo qe nuk i vendosen gjobe,po kush eshte Dritani qe te mos i vendosnin?! Nje cope kriminel,nje vrases i rendomte eshte.Veprimet e viktimave ishin jo profesionale.Qellimi ishte arrestimi ne befasi,por pa dale zbuluar.Polici i pare hapi deren e makines dhe i kerkoi dorezim dhe morri si pergjigje plumbat,po keshtu tentoi dhe i dyti,pjesa tjeter eshte histori pastaj.Dhe e gjitha kjo ndodhi sepse keshtu jane trajnuar policet tane.Po te ishte policia amerikane,makina e ketij vrasesi do te ishte bere shoshe nga te gjitha anet qe pas vrasjes se pare e ndoshta dhe me perpara,sepse e dinin qe ky ishte nje vrases i rrezikshem e qe levizte i armatosur.Por policet tane i stervisin per te arrestuar hajdute pulash,jo per te arrestuar vrases qe kane lepurin ne bark e trurin e pules ne vend te atij te njeriut.Denimin e perjetshem e ka plotesisht te merituar dhe nuk mjafton,por ky eshte limiti i drejtesise tone.Por ju do te jeni ose ndonje shok,ose i aferm,ose ndonje admirues i tij,ndryshe nuk shpjegohet afiniteti qe perdorni per emrin e tij,/tani/dhe menyra se si flisni per policet dhe ngjarjen ne pergjithesi.

  Përgjigju
 • Shteti: 04/06/2024 12:45

  Minimalisht burgim i perjetshem eshte me e pakta,per mua personalisht duhet te ishte djegur qe kur vrau 4 punonjes te shtetit.

  Përgjigju
  • Difjfjcjf: 04/06/2024 15:49

   Vrau kater bandita jo polica ...vepruan si bandita i vun gjob tanit..po i coj tani mbrapa diellit.

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kaosi me sistemet e IT në botë, shërbimet globale po i rikthehen funksioneve

Kaosi me sistemet e IT në botë, shërbimet globale po i rikthehen funksioneve