Vrau dy turistët çekë në Shkodër, Gjykata e Lartë lë në fuqi vendimin, burg për jetë për Sokol Mjacajn

Vrau dy turistët çekë në Shkodër, Gjykata e Lartë lë në fuqi vendimin, burg për jetë për Sokol Mjacajn

Sokol Mjacaj dhe turistët e vrarë çekë

TIRANË- Gjykata e Lartë ka lënë në fuqi dënimin, burg përjetë për Sokol Mjacajn, i cili vrau dy turistët çekë në vitin 2015. Gjykata e Lartë la në fuqi vendimin e Gjykatës së Apelit të Shkodër, të dhënë në vitin 2018. Mjacajn ka kërkuar gjykim të shkurtuar por gjykata nuk e ka pranuar.

Mjacaj ka vrarë dy turistët çekë, Michal Svatos dhe Anna Kusinova, më 3 korrik 2015 në fshatin Prekal të Dukagjinit. Mjacaj i grabiti dy të rinjtë e më pas i ekzekutoi me armë zjarri në automjetin e tyre. Pas kryerjes së krimit Mjacaj është larguar nga vendngjarja dhe është ulur në një kafene të fshatit dhe më pas ka porositur kafe. Ai i ka thënë kamerierit të lokalit se kishte një aparat fotografik për të shitur për 5000 lekë. Kamerieri ka këmbëngulur se nuk e blen me atë çmim pasi aparati ishte i thyer dhe i shitur. Ai ka dhënë vetëm 500 lekë Mjacajt, më pas ky i fundit është larguar në drejtim të paditur.

Kamerieri pasi ka ndezur aparatin fotografik ka parë fotot e dy turistëve të vrarë dhe ka njoftuar policinë. Kjo ngjarje e ndodhur në vitin 2015 bëri bujë edhe në mediat e huaja, duke dëmtuar imazhin e vendit dhe turizmin për zonën.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 06/07/2022 02:40

  Po te ishte quajtur Dritan Dajti dhe jo Sokol Mjacaj do te ishte me fat,drejtesia shqiptare do te ishte treguar shume e meshireshme ndaj tij.

  Përgjigju
 • Doni: 06/07/2022 02:10

  Me sa me kujtohet ky djali ishte i sapodal nga burgu me sherbim prove. Nje adoleshent qe kish kryer nje krim me pare, punonjesi i sherbimit te proves a punoje me dosjen e ketij? Punonjesi social( sociologu ) ndejti ne kontakt per te ndjekur gjendjen emocionale te tij? Qindra organizata ( jo fitimprurese) qe paguajm tmerresisht shume paga te larta a i ofruan mundesi shkollimi,punesimi ketij megjithese nuk e mohoj qe ka kryer nje krim. Krimineli me i math ne kte rast eshte shteti. Po edhe te gjith ju komentuesit jeni te etur per krim.Ai kreu krim nga padituria, mos zhvillimi dhe kushtet e keqija ekonomiko-emocionale ndersa ju ne turem kerkoni te kryeni krim ne emer te ligjit

  Përgjigju
  • Erjon: 06/07/2022 08:58

   Krimi nuk kryhet nga padituria , mos fol idiotlleqe.Dhe kafsha ka instikte qe ste ngacmon kot po nuk u ndje e rrezikuar. Te shkosh te grabisesh e te vrasesh eshte veti e kriminelit dhe njerez te tille e meritojne burgun perjete. Mund te ishe viktime dhe ti apo njerezit e familjes tende, keshtu do llogjikoje, qe i ka vrare nga padituria?

 • Jimmy: 05/07/2022 21:31

  Tani do ta ushqejm kete vemje!!te ishte vrar bashk me ta me e ndershme

  Përgjigju
 • Scorpion: 05/07/2022 20:49

  Akoma merr fryme dhe ndot ambientin ky maçoku?

  Përgjigju
 • Popull: 05/07/2022 20:20

  Ne te tilla raste policia duhet ta kishte eleminuar qe kur e arrestuan ,tani rri e paguaj te haj ushqim ky plera ne burg me taksat tona.

  Përgjigju
 • kastriot: 05/07/2022 19:02

  Ligji me vdekje kushe vret te vritet kjo eshte dretesi

  Përgjigju
 • fran: 05/07/2022 17:36

  Akoma gjalle qenka ky plere nuk e paskan vrare ne burg....

  Përgjigju
  • Mondi: 05/07/2022 19:04

   Gjall esh rropqiri

 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Rama publikon shifrat: 76 mijë turistë nga SHBA kanë vizituar vendin tonë në këto 7 muaj! 13 mijë vizitorë kanë ardhur nga Kandaja

Rama publikon shifrat: 76 mijë turistë nga SHBA kanë vizituar vendin tonë në këto 7 muaj! 13 mijë vizitorë kanë ardhur nga Kandaja