Vrasja e ish-drejtorit të OST-së në Rrëshen, dërgohet për gjykim vrasësi me pagesë Dorjan Keqi

Dorjan Keqi i arrestuar 1 vit më parë si bashkëpunëtor në vrasjen e ish-drejtorit të Tensionit të Lartë për Veriun, Saimir Jaku, do të përballet në gjykatë me akuzën e “vrasjes në rrethana cilësuese”, kryer në bashkëpunim si dhe armë pa leje.

Prokurorisë së Lezhës iu deshën plot 7 vite për të mbyllur hetimet për vrasjen e bujshme që tronditi Rreshenin, 9 shtatorin e 2016-ës.   Dosja hetimore ka kaluar për gjykim në Gjykatën e Shkallës së Parë të Lezhës, ku pritet të caktohet me short gjyqtari i çështjes.

Gjatë marrjes në pyetje nga hetuesit, 41 vjeçari Keqi ka mohuar të ketë lidhje me ngjarjen, por organi i akuzës ka arritur të siguroje prova shkencore për fajësimin e tij. 41-vjeçari nga Laçi, por me banim në Krujë u arrestua në shtator të vitit 2022, pasi u kap duke drejtuar mjetin pa patente dhe në gjendje të dehur. Nga shenjat e gishtërinjve u zbulua se ai ka marrë pjesë në vrasje.

Ekzekutimi u krye në një lokal në qendër të qytetit të Rrëshenit, pak metra larg komisariatit, ku Saimir Jaku ndodhej me mikun e tij Gjergj Prenga, i cili mbeti i plagosur. Autorët dogjën makinën në fshatin Vinjoll të Kurbinit, por policia gjeti një bindon benzine të padjegur, ku mori shenjat e gishtërinjve. Pikërisht përmes këtyre shenjave që la në vendngjarje, u zbulua Dorian Keqi. 

Ndërsa dy bashkëpunëtorët e tij në krim dhe porositësit e vrasjes së Saimir Jakut nuk u zbuluan asnjëherë nga Policia e Lezhës. Po kaq i pazbardhur mbetet edhe motivi i vrasjes, edhe pse në media është aluduar për hakmarrje.

SI.E./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • gjergji: 18/09/2023 14:16

    gjithe jeten mirditoret ket pune kan bere.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sllovaki/ Partia pro-ruse e ish-kryeministrit Fico fiton zgjedhjet

Sllovaki/ Partia pro-ruse e ish-kryeministrit Fico fiton zgjedhjet